PO przedstawi projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 maja 2018 10:42


PO przedstawi projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

PO przedstawi w piątek (4 maja) projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, wprowadzający instrumenty wsparcia rodzin w sprawowaniu opieki nad osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji - poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann.

Także w piątek projekt ustawy zostanie przekazany prezydentowi Andrzejowi Dudzie, marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu, klubowi PiS, a także protestującym rodzicom osób niepełnosprawnych. Do Sejmu projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym ma trafić w poniedziałek.

Neumann podkreślił, że rozwiązania zawarte w projekcie Platformy mają wspierać rodziny w sprawowaniu opieki nad osobami niezdolnymi do samodzielnej egzystencji, nie tylko osoby niepełnosprawne.

Projekt zakłada m.in., że jeśli opiekunowie osób niesamodzielnych będą chcieli łączyć opiekę z pracą zawodową otrzymają czek opiekuńczy, którym można będzie sfinansować znaczną część kosztów usług opiekuńczych (świadczonych w domu, domu dziennego pobytu, domu pomocy społecznej lub innym ośrodku). Wartość czeku zależna będzie od orzeczonego stopnia niesamodzielności. O wyborze formy opieki i osoby lub firmy, która będzie ją świadczyć zdecyduje rodzina, która będzie z nimi zawierać umowę.

Według projektu Platformy, w pierwszym okresie po wystąpieniu niesamodzielności (do pół roku) opiekunowie będą mogli skorzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego lub pracy w niepełnym wymiarze. Zdaniem PO ma to zagwarantować utrzymanie się w zatrudnieniu.

Projekt przewiduje również, że opiekunowie pracujący w tzw. szarej strefie będą mogli otrzymywać zapłatę czekiem opiekuńczym i wykonywać swą pracę legalnie jako asystenci osób niesamodzielnych po przejściu odpowiedniego przeszkolenia. Jeśli będą wcześniej zarejestrowani jako bezrobotni, będą mieli opłacane składki ubezpieczeniową i zdrowotną. Wszyscy opiekunowie osób niesamodzielnych będą mogli skorzystać z urlopu wytchnieniowego, w trakcie którego pokrywane będą koszty opieki zewnętrznej.

Osoby niesamodzielne, po odpowiedniej kwalifikacji, dostaną dopłatę umożliwiającą skorzystanie z usług teleopieki. Projekt przewiduje, iż w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom niesamodzielnym i odpowiedniej jakości świadczonych usług opiekuńczych będą one zestandaryzowane, a podmioty wykonujące te usługi będą certyfikowane. Rodzina uzyska także pewne uprawnienia kontrolne.

Neumann poinformował, że klub PO przygotowywał nowe regulacje przez wiele miesięcy, jednak prace nad projektem przyspieszyły w ostatnim czasie, w związku z protestem rodziców osób niepełnosprawnych, który trwa w Sejmie od 18 kwietnia.

- Kładziemy na stół rozwiązanie, które jest przedyskutowane z ekspertami, dobrze policzone, skonstruowane na wzór rozwiązań, które funkcjonują w krajach zachodnich, gdzie opieka nad osobami niesamodzielnymi jest dobrze rozwinięta - podkreślił szef klubu PO. - Istotne jest dla nas pokazanie systemowego rozwiązania, które może być zaakceptowane przez wszystkich, na które nas stać i które można wprowadzić w miarę szybko - dodał poseł.

Neumann wyraził nadzieję, że politycy PiS lub prezydent chcąc rozwiązać problem protestu rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie pochylą się nad projektem Platformy. - Rozumiem, że jedyną metodą PiS jest odrzucanie takich projektów w pierwszym czytaniu. Wiem też, że miesiąc później, PiS potrafi zgłosić podobne rozwiązania, udając, że to jest ich projekt - zauważył.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR