Po raz 20. w Krakowie rozpoczyna się akcja "Pola Nadziei"PAP/Rynek Seniora - 13 marca 2017 12:08


Przed krakowskimi kościołami rozpoczęła w niedzielę (12 marca) zbiórka datków na rzecz Hospicjum św. Łazarza, opiekującego się osobami ciężko chorymi i umierającymi. Akcja „Pola Nadziei” - której symbolem jest żonkil - odbywa się już po raz dwudziesty.

Żonkile zasadzone jesienią przez wolontariuszy zakwitają wiosną w wielu punktach Krakowa, a sztuczne kwiaty albo naklejki są wręczane osobom, które ofiarują pieniądze do puszek.

- Chcemy tym drobnym gestem podziękować za wsparcie. Hospicjum im. św. Łazarza na prowadzenie działalności potrzebuje rocznie około 9 milionów zł. Środki z Narodowego Funduszu Zdrowia pokrywają niespełna połowę kosztów. Ponad 4 mln zł rocznie pozyskujemy dzięki przychylności społeczeństwa z datków złożonych do puszek, wpłat na konto i wpływów z 1 proc. podatku. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę pomoc - mówiła koordynatorka akcji "Pola Nadziei" Renata Połomska z Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza.

Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem: "Pola Nadziei - czas pomagania". Jej organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, że nieuleczalnie chorzy pacjenci hospicjum upływ czasu odczuwają w sposób szczególny. - Naszym zadaniem jest zdążyć z profesjonalną pomocą na czas, a na to potrzebne są środki finansowe - mówiła Połomska.

Jak podkreśliła dla chorych i ich rodzin opieka w hospicjum jest bezpłatna. Rocznie na oddziale stacjonarnym przy ul. Fatimskiej przebywa 700 osób, kolejne 700 ma zapewnioną opiekę w domach. W Ośrodku Opieki Hospicyjnej działają również Poradnia Leczenia Obrzęku Limfatycznego oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej.

Program "Pola Nadziei" został stworzony przez Organizację Marie Curie Cancer Care z Wielkiej Brytanii, a w 1998 r. w krakowskich parkach zakwitły pierwsze polskie "pola nadziei". Od 2003 r. akcja jest prowadzona także w innych miastach Polskich dla chorych w tamtejszych hospicjach.

Honorowy patronat nad krakowskimi "Polami Nadziei" objął metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a głównym partnerem akcji jest firma BP. W niedzielę w kaplicy Hospicjum św. Łazarza odprawiona zostanie msza św.

Z racji 20. edycji akcji 22 kwietnia w hali Targów Expo Kraków w ramach cyklu "Nowa Huta. Dlaczego nie?!" odbędzie się jubileuszowy "Koncert dla Pól Nadziei" z udziałem Maryli Rodowicz i Marcina Dańca. Od 9 do 12 maja po Krakowie będzie jeździł Żonkilowy Tramwaj.

Z Towarzystwem Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" współpracuje obecnie ok. 80 szkół w Małopolsce. - Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas program współpracy i żonkilowe konkursy są na tyle atrakcyjne, iż dzieci i młodzież wraz z nauczycielami chętnie do nich przystąpią - mówiła Połomska. Program jest dostępny na stronie www.polanadziei.pl.