Po raz 20. w Krakowie rozpoczyna się akcja "Pola Nadziei"

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 marca 2017 12:08


Po raz 20. w Krakowie rozpoczyna się akcja "Pola Nadziei" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przed krakowskimi kościołami rozpoczęła w niedzielę (12 marca) zbiórka datków na rzecz Hospicjum św. Łazarza, opiekującego się osobami ciężko chorymi i umierającymi. Akcja „Pola Nadziei” - której symbolem jest żonkil - odbywa się już po raz dwudziesty.

Żonkile zasadzone jesienią przez wolontariuszy zakwitają wiosną w wielu punktach Krakowa, a sztuczne kwiaty albo naklejki są wręczane osobom, które ofiarują pieniądze do puszek.

- Chcemy tym drobnym gestem podziękować za wsparcie. Hospicjum im. św. Łazarza na prowadzenie działalności potrzebuje rocznie około 9 milionów zł. Środki z Narodowego Funduszu Zdrowia pokrywają niespełna połowę kosztów. Ponad 4 mln zł rocznie pozyskujemy dzięki przychylności społeczeństwa z datków złożonych do puszek, wpłat na konto i wpływów z 1 proc. podatku. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę pomoc - mówiła koordynatorka akcji "Pola Nadziei" Renata Połomska z Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum im. św. Łazarza.

Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem: "Pola Nadziei - czas pomagania". Jej organizatorzy chcą zwrócić uwagę na to, że nieuleczalnie chorzy pacjenci hospicjum upływ czasu odczuwają w sposób szczególny. - Naszym zadaniem jest zdążyć z profesjonalną pomocą na czas, a na to potrzebne są środki finansowe - mówiła Połomska.

Jak podkreśliła dla chorych i ich rodzin opieka w hospicjum jest bezpłatna. Rocznie na oddziale stacjonarnym przy ul. Fatimskiej przebywa 700 osób, kolejne 700 ma zapewnioną opiekę w domach. W Ośrodku Opieki Hospicyjnej działają również Poradnia Leczenia Obrzęku Limfatycznego oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej.

Program "Pola Nadziei" został stworzony przez Organizację Marie Curie Cancer Care z Wielkiej Brytanii, a w 1998 r. w krakowskich parkach zakwitły pierwsze polskie "pola nadziei". Od 2003 r. akcja jest prowadzona także w innych miastach Polskich dla chorych w tamtejszych hospicjach.

Honorowy patronat nad krakowskimi "Polami Nadziei" objął metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a głównym partnerem akcji jest firma BP. W niedzielę w kaplicy Hospicjum św. Łazarza odprawiona zostanie msza św.

Z racji 20. edycji akcji 22 kwietnia w hali Targów Expo Kraków w ramach cyklu "Nowa Huta. Dlaczego nie?!" odbędzie się jubileuszowy "Koncert dla Pól Nadziei" z udziałem Maryli Rodowicz i Marcina Dańca. Od 9 do 12 maja po Krakowie będzie jeździł Żonkilowy Tramwaj.

Z Towarzystwem Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" współpracuje obecnie ok. 80 szkół w Małopolsce. - Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas program współpracy i żonkilowe konkursy są na tyle atrakcyjne, iż dzieci i młodzież wraz z nauczycielami chętnie do nich przystąpią - mówiła Połomska. Program jest dostępny na stronie www.polanadziei.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR