Podkarpackie: 30 mln zł z budżetu UE na osoby niesamodzielne

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 kwietnia 2017 17:15


Podkarpackie: 30 mln zł z budżetu UE na osoby niesamodzielne Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie przeznaczył 30 mln zł na dofinansowanie projektów wspierających osoby niesamodzielne i ich opiekunów. Ogłoszony konkurs jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020.

Jak poinformował PAP dyrektor WUP Tomasz Czop, konkurs skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, fundacji i stowarzyszeń.

- Organizacje te mają możliwość otrzymania środków na działania skierowane do osób niesamodzielnych i ich opiekunów. Osoby niesamodzielne to osoby, które ze względu na wiek, niepełnoprawność lub stan zdrowia wymagają stałej lub czasowej pomocy w wykonywaniu podstawowych codziennych czynności - dodał.

W ramach projektów, które będą dofinansowane, osoby niesamodzielne mają możliwość otrzymania wsparcia m.in. w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych, a także asystenckich w miejscu zamieszkania, również przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, np. teleopieki.

Zdaniem Czopa, dużym wsparciem zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i ich rodzin, jest możliwość sfinansowania wypożyczenia sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego, który ułatwi codzienne funkcjonowanie.

- W ramach projektów możliwe jest ponadto tworzenie domów dziennego pobytu, a także ośrodków zapewniających całodobową opiekę dla osób niesamodzielnych. Należy mieć jednak na uwadze, iż w ramach konkursu finansowane mogą być wyłącznie ośrodki funkcjonujące w lokalnej społeczności, z liczbą podopiecznych nie większą niż 30 osób - zaznaczył dyrektor rzeszowskiego urzędu.

Rodziny osób niesamodzielnych mogą skorzystać z poradnictwa psychologicznego, a także szkoleń potrzebnych do opieki nad osobami niesamodzielnymi.

Czop podkreślił, że projekty, które będą realizowane w tym naborze, w głównej mierze mają być kierowane do osób ubogich, które nie będą ponosić żadnych opłat w związku z uczestnictwem w projekcie.

Wnioski o dofinansowanie projektów będzie można składać od 8 maja do 14 czerwca 2017 r. Więcej informacji o konkursie będzie można uzyskać na spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 23 maja w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie.

Ogłoszony konkurs finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach programu Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR