Podkarpackie: 60 mln zł m.in. na dzienne domy pomocy czy teleopiekę

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 lipca 2016 09:44


Podkarpackie: 60 mln zł m.in. na dzienne domy pomocy czy teleopiekę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzienne domy opieki, wolontariat opiekuńczy, tworzenie miejsc pobytu dla osób niesamodzielnych czy teleopieka - na m.in. takie projekty Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie przeznaczył 60 mln zł w ramach dwóch konkursów finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. O dotacje ubiegać się mogą projekty, których celem jest zwiększenie dostępu do usług społecznych.

Jak poinformował dyrektor rzeszowskiego WUP Tomasz Czop, ogłoszone konkursy to nowość, jeżeli chodzi o formy wsparcia finansowane ze środków unijnych. - Konkursy dotyczą zwiększenia dostępu do usług społecznych, na które popyt jest ogromny - dodał.

Projekty, które mogą liczyć na dofinansowanie w pierwszym z konkursów, to m.in. wsparcie usług opiekuńczych i specjalistycznych, w tym np. w dziennych domach pomocy czy klubach samopomocy.

W konkursie tym można składać również projekty, które dotyczą wolontariatu opiekuńczego czy pomocy społecznej. Poza tym pieniądze mogą być przeznaczone na usługi zwiększające mobilność i bezpieczeństwo osób niesamodzielnych, np. likwidowanie barier architektonicznych czy finansowanie wypożyczenia sprzętu niezbędnego do opieki nad osobami starszymi.

Czop podkreślił, że w dofinansowanie może też być przeznaczone na wykorzystanie nowoczesnych technologii w usługach opiekuńczych - np. teleopieka.

W drugim konkursie wsparcie dotyczy tworzenia miejsc pobytu dla osób niesamodzielnych w nowo tworzonych lub istniejących już ośrodkach i mieszkaniach.

Wnioski o dofinansowanie projektów w obu konkursach można będzie składać od 16 sierpnia do 23 września br. Spotkania informacyjne dla przyszłych beneficjentów odbędą się 4 sierpnia w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie.

Ogłoszone konkursy finansowane są z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego. W sumie w ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro.

Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi, finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

W 2015 roku WUP w Rzeszowie ogłosił 9 naborów wniosków z RPO na kwotę 500 mln zł. Zgodnie z harmonogramem w tym roku zostanie ogłoszonych w sumie 21 naborów również o wartości 500 mln zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR