Podkarpackie: DDOM już rehabilituje pierwszych pacjentównowiny24.pl, Radio Rzeszów/Rynek Seniora - 29 sierpnia 2016 10:42


29 sierpnia (poniedziałek) w Dziennym Domu Opieki Medycznej (DDOM) w Orzechówce k. Brzozowa (Podkarpackie) darmową rehabilitację rozpoczęli seniorzy 65+. Na ponad 400 m.kw. powstały m.in. gabinet lekarski i pielęgniarsko-zabiegowy, sale do kinezyterapii, fizjoterapii, duża jadalnia z częścią rekreacyjną oraz dwa pokoje szpitalne.

DDOM oferuje także grotę solną, wycieczkowego "melexa", a niebawem koło placówki ma powstać woliera dla ptaków i małe zoo.

W obiekcie przed remontem był dom pomocy dla młodzieży i hotelik dla pacjentów onkologicznych, a przez ostatnie trzy lata budynek stał pusty.

Placówkę prowadzi Niepubliczny Zakład Opieki Medycznej Dar-Med Domowa Opieka Paliatywna w Brzozowie, który jako jeden z trzech w woj. podkarpackim wygrał konkurs organizowany przez resort zdrowia na pilotażowy program tworzenia i funkcjonowania takich placówek. Zdobył dofinansowanie w wys. ok. miliona zł.

Dzienny dom ma skompletowaną kadrę 12 specjalistów i urządzenia do fizjoterapii i rehabilitacji. Wśród personelu jest lekarz rehabilitacji medycznej, geriatra, pielęgniarka, opiekun medyczny, fizjoterapeuta, logopeda, terapeuta zajęciowy, psycholog, farmaceuta i dietetyk. Rekonwalescencja poszpitalna trwa od jednego do czterech miesięcy.

Jak wyjaśnia Radio Rzeszów, wsparcie skierowane jest do osób niesamodzielnych, w szczególności do osób 65+, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod podstawową opieką zdrowotną i ambulatoryjną opieką specjalistyczną, a jednocześnie osoby te nie wymagają hospitalizacji. 

Jolanta Leń, dyrektor Dar-Medu przyznaje w serwisie nowiny24.pl, że największą przeszkodzą w rozpoczęciu projektu był długi czas oczekiwania na podpisanie umowy z ministerstwem zdrowia.