
Ponad 4,6 mln zł kosztować będzie stworzenie dziennego domu pomocy w Tuszowie Narodowym (Podkarpackie). Z ośrodka korzystać będzie mogło codziennie 15 osób. W ramach projektu świadczone będą też usługi opiekuńcze oraz sąsiedzkie. Placówka ma zostać otwarta w czerwcu 2018 r.
We wtorek (28 listopada) w Rzeszowie podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego, między Wojewódzkim Urzędem Pracy, który odpowiada za realizację części RPO i władzami gminy Tuszów Narodowy.
Jak poinformował PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, trwa już adaptacja pomieszczeń na potrzeby domu.
- Do maja 2018 r. potrwa wyposażenie pomieszczeń oraz zagospodarowanie terenów zielonych i utworzenie siłowni zewnętrznej - dodał.
Dzienny dom pomocy przeznaczony będzie dla 15 osób niesamodzielnych, które będą mogły korzystać z placówki przez 5 dni w tygodniu od godziny 8 do 16.
W ramach projektu kolejnych 20 osób będzie mogło korzystać z usług opiekuńczych, które świadczone będą w miejscu ich zamieszkania. Jak tłumaczy Czop, będzie to pomoc "w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych takich jak opieka higieniczna, pielęgnacja zalecona przez lekarza czy zapewnienie kontaktu z otoczeniem".
- Świadczone będą też usługi typowo opiekuńcze w tym pielęgnacja oraz rehabilitacja - zaznaczył.
Projekt zakłada także pomoc 35 osobom, które będą korzystały z usługi sąsiedzkiej oraz teleopieki.
- Sąsiedzkie usługi opiekuńcze to rozwiązanie, dzięki któremu osoby niesamodzielne mogą korzystać z pomocy świadczonej przez osoby blisko zamieszkujące. Usługi te obejmują wspieranie osoby niesamodzielnej i pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach domowych i życiowych - powiedział dyrektor WUP.
Natomiast w ramach teleopieki planowany jest zakup opasek życia, czujek czadu i dymu oraz telefonu wraz ze specjalną aplikacją.
Stworzenie domu pomocy w Tuszowie Narodowym dofinansowane zostało z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego. W ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych