Podkarpackie: powstanie dzienny dom pomocy, ruszą sąsiedzkie usługi opiekuńcze

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 listopada 2017 13:47


Podkarpackie: powstanie dzienny dom pomocy, ruszą sąsiedzkie usługi opiekuńcze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 4,6 mln zł kosztować będzie stworzenie dziennego domu pomocy w Tuszowie Narodowym (Podkarpackie). Z ośrodka korzystać będzie mogło codziennie 15 osób. W ramach projektu świadczone będą też usługi opiekuńcze oraz sąsiedzkie. Placówka ma zostać otwarta w czerwcu 2018 r.

We wtorek (28 listopada) w Rzeszowie podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego, między Wojewódzkim Urzędem Pracy, który odpowiada za realizację części RPO i władzami gminy Tuszów Narodowy.

Jak poinformował PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, trwa już adaptacja pomieszczeń na potrzeby domu.

- Do maja 2018 r. potrwa wyposażenie pomieszczeń oraz zagospodarowanie terenów zielonych i utworzenie siłowni zewnętrznej - dodał.

Dzienny dom pomocy przeznaczony będzie dla 15 osób niesamodzielnych, które będą mogły korzystać z placówki przez 5 dni w tygodniu od godziny 8 do 16.

W ramach projektu kolejnych 20 osób będzie mogło korzystać z usług opiekuńczych, które świadczone będą w miejscu ich zamieszkania. Jak tłumaczy Czop, będzie to pomoc "w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych takich jak opieka higieniczna, pielęgnacja zalecona przez lekarza czy zapewnienie kontaktu z otoczeniem".

- Świadczone będą też usługi typowo opiekuńcze w tym pielęgnacja oraz rehabilitacja - zaznaczył.

Projekt zakłada także pomoc 35 osobom, które będą korzystały z usługi sąsiedzkiej oraz teleopieki.

- Sąsiedzkie usługi opiekuńcze to rozwiązanie, dzięki któremu osoby niesamodzielne mogą korzystać z pomocy świadczonej przez osoby blisko zamieszkujące. Usługi te obejmują wspieranie osoby niesamodzielnej i pomoc w podstawowych, codziennych czynnościach domowych i życiowych - powiedział dyrektor WUP.

Natomiast w ramach teleopieki planowany jest zakup opasek życia, czujek czadu i dymu oraz telefonu wraz ze specjalną aplikacją.

Stworzenie domu pomocy w Tuszowie Narodowym dofinansowane zostało z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego. W ramach RPO Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR