Podlaskie hospicjum zajmie się chorymi dziećmi i seniorami

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 września 2018 16:05


Podlaskie hospicjum zajmie się chorymi dziećmi i seniorami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opieką nad ciężko chorymi dziećmi i seniorami zajmie się nowe stowarzyszenie Podlaskie Hospicjum Dziecięce "Obok nas". W poniedziałek (3 września) w Białymstoku otwarto klub seniora założony przez to stowarzyszenie przy parafii Przemienienia Pańskiego.

Nowo powstałe stowarzyszenie, które założyli lekarze z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, wolontariusze i duszpasterze z tej parafii, chce pomagać nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom w opiece hospicyjnej w ich domach.

Hospicjum ma ruszyć najprawdopodobniej od października. Trwa organizacja, rejestrowanie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej - wyjaśnił dziennikarzom Arnold Sobolewski z nowego stowarzyszenia. Docelowo opieką zostanie objętych 20-25 podopiecznych. Na razie są pieniądze dla pięciorga dzieci.

Stowarzyszenie będzie też pomagać rodzinom, które mają seniora wymagającego stałej opieki. W ramach tak zwanej opieki wyręczającej rodzina będzie mogła na jakiś czas, np. na kilka godzin, powierzyć opiekę nad taką osobą stowarzyszeniu. Ma powstać tzw. przedszkole dla dorosłych, gdzie seniorzy będą się uczyć nowych rzeczy, rozwijać zainteresowanie, zdobywać dodatkowe umiejętności, by "czuć sens życia" i nie być samotnymi.

- Zajmiemy się bardzo szeroko osobami, które są chore, chore śmiertelnie, niepełnosprawne, a także osobami starszymi. Chcemy w naszym stowarzyszeniu łączyć ze sobą pokolenia - powiedział dziennikarzom Arnold Sobolewski z nowego stowarzyszenia. Dodał, że opieka nad dziećmi będzie prowadzona w formie domowego hospicjum, w rodzinnych domach dzieci. Stowarzyszenie zamierza także pomagać takim rodzinom materialnie w opiece nad nieuleczalnie chorymi dziećmi.

Prezesem stowarzyszenia został chirurg prof. Wojciech Dembek, na co dzień kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Sobolewski zapowiedział udział stowarzyszenia w życiu tej kliniki, a także kliniki onkologii i hematologii tego szpitala.

Prof. Dembek powiedział, że hospicja, jak i inne formy opieki nad ludźmi, są potrzebne, "bezcenne i niezbędne". W klinice, w której pracuje, jest wiele bardzo ciężko chorych dzieci wymagających kompleksowego leczenia, także nimi zajmie się stowarzyszenie. Zaznaczył także, że opieki wymagają seniorzy, którzy są "bardzo ważną, może najważniejszą częścią każdego społeczeństwa. Bo tam zgromadzona jest cała mądrość pokoleń".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR