Polacy i Niemcy stworzą centrum kompetencyjne opieki nad seniorami
Autor: PAP/Rynek Seniora   20 kwietnia 2016 16:29

List intencyjny w sprawie utworzenia i prowadzenia polsko-niemieckiego centrum kompetencyjnego opieki nad osobami starszymi podpisano 20 kwietnia 2016 r. w Poznaniu. Ma to być pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.

W ramach centrum, jeszcze w tym roku w Niemczech rozpocznie się szkolenie pierwszych 11 osób, które staną się opiekunami osób starszych. W pilotażu wezmą udział osoby z Wielkopolski, w przyszłości szkolenia mają objąć także osoby z innych części kraju, oraz z Niemiec.

Jak podkreśliła w środę (20 kwietnia) na konferencji prasowej Marzena Wodzińska z zarządu wielkopolskiego samorządu, powstanie centrum to efekt współpracy Wielkopolski i Dolnej Saksonii. Projekt realizować będą Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu oraz Parytetowy Związek Socjalny Dolnej Saksonii.

Kształcenie polskich kadr
- Będziemy kształcić młodzież, osoby dorosłe i promować zawód opiekuna osoby starszej. Pilotażowy program rozpoczyna się w tym roku, będzie trwał przez trzy lata. Koszty związane z tym pilotażem będzie pokrywała strona niemiecka. Od czerwca ruszamy ze szkoleniem pierwszych osób, które rozpoczną edukację w Hanowerze - powiedziała Wodzińska.

Dodała, że sprawa opieki nad osobami starszymi jest dla wielkopolskiego samorządu bardzo istotna; w 2050 roku co trzeci Wielkopolanin będzie osobą w wieku powyżej 60 lat.

Honorowy Przewodniczący Parytetowego Związku Dolnej Saksonii i Stowarzyszenia Eilenriedestift Gunter Famulla podkreślił, że celem projektu nie jest kształcenie polskich kadr dla potrzeb niemieckich seniorów. Zauważył przy tym, że międzynarodowa forma szkoleń da jego uczestnikom "zupełnie inne perspektywy zdobycia pracy" w Polsce i w Europie.

Jak stwierdził, potrzebna jest zmiana wizerunku opiekuna osoby starszej, zmiany wymaga też sposób postrzegania seniorów.

- Często patrzymy na osoby starsze jako na osoby, które wyłącznie wymagają opieki. Tymczasem one mają prawo żyć w społeczeństwie, mają prawo korzystać z tego życia. Dożywamy coraz dłuższego wieku i musimy umieć z tego korzystać - powiedział.

Aby skorzystać z niemieckich rozwiązań
Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu Aleksandra Kowalska oceniła, że dla polskich uczestników projektu udział w przedsięwzięciu to szansa na poznanie niemieckich rozwiązań w zakresie opieki nad osobami starszymi. Jej zdaniem, są one "nieporównanie szerokie i różnorodne w porównaniu z naszymi".

- Liczymy na to, że osoby te wrócą do nas, nauczone świetnych procedur, działań, zróżnicowanego systemu opieki. Będziemy wspólnie z nimi budować nowe centra usług, centra środowiskowe, ambulatoryjne, mieszkania wspomagane i wszelkie inne formy, które funkcjonują w Niemczech. Dziś w Niemczech osoba starsza, wymagająca opieki trafia do domu pomocy społecznej w wieku ok. 80 lat, u nas to jest wciąż średnia ok. 60. r.ż. - powiedziała.

Do zadań polsko-niemieckiego centrum należeć ma m.in. prowadzenie cyklów kształceniowych, dokształcania i kształcenia ustawicznego w zakresie opieki, organizowanie wymiany doświadczeń pomiędzy zainteresowanymi polskimi i niemieckimi instytucjami i organizacjami, oraz prowadzenie pośrednictwa dla wykwalifikowanych opiekunów w obu regionach.

Wśród jego celów jest też zajmowanie się wspólnymi projektami i przedsięwzięciami z zakresu opieki i pielęgnacji dla osób migrujących do Polski lub Niemiec.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.