Politechnika Śląska: powstał zestaw mebli dla seniora

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 lutego 2016 09:41


Politechnika Śląska: powstał zestaw mebli dla seniora Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zestaw mebli dla seniora składający się z trzech wielofunkcyjnych modułów zaprojektowano w Politechnice Śląskiej. Jeden z jego elementów może pełnić jednocześnie funkcję stolika, miejsca do siedzenia i chodzika. Projekt jest efektem współpracy uczelni z biznesem.

Prototyp zestawu wykonanego metodą gięto-klejoną można oglądać w Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Powstał na zamówienie przedsiębiorcy produkującego sklejkę.

- Pierwszy element, to szeroki fotel z ruchomymi i szerokimi podłokietnikami oraz miejscem np. na kubek z kawą. Jest tak zaprojektowany, aby szybko i łatwo można go było złożyć, a kiedy zajdzie potrzeba dołożyć kolejny identyczny moduł, tworząc np. fotel lub sofę z miejscami dla kilku osób - powiedział dr Krzysztof Groń, adiunkt w katedrze sztuk pięknych i użytkowych wydziału architektury.

Kolejny element może być podnóżkiem i stolikiem. Trzeci z nich może pełnić trzy funkcje: stolika, miejsca do siedzenia lub chodzika dla osób m.in. z dysfunkcjami ruchowymi. Jak podkreśla Groń, senior może taki zestaw swobodnie dostosowywać do swoich potrzeb. - I co najważniejsze, jest on stabilny, mobilny i bezpieczny, nie ma w nim ostrych kantów, tylko obłe, zaokrąglone kształty - dodał.

Różnorodne potrzeby seniora
Specjalista ds. transferu technologii Michał Fafiński z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej dodał, że projekt udało się zrealizować dzięki współpracy uczelni z biznesem. - To efekt współpracy na linii biznes i nauka. Zależy nam nie tylko na dobrym wzornictwie, ale również na innowacjach, dlatego poszukujemy otwartych przedsiębiorców, którzy nie mają własnych działów zajmujących się kreacją w firmie - powiedział.

Realizację przedsięwzięcia na zamówienie przedsiębiorcy poprzedzają rozmowy. - Przedsiębiorca określa, jakie ma oczekiwania, czego szuka, na co go stać, jakich ma klientów. Po omówieniu szczegółów z przedsiębiorcą oraz po zadeklarowaniu przez niego, że przystaje na warunki współpracy z uczelnią, przystępujemy do działania. W tym przypadku prace nad koncepcją prowadzone były w trakcie zajęć z projektowania na wydziale architektury - powiedział Fafiński. 

Cała idea rozpoczyna się od myślenia projektowego, czyli tzw. design thinking. - Przygotowujemy się pod kątem danej branży, dokonujemy wstępnej analizy, aby nie powielać niczego, co jest na rynku. Następnie są zajęcia kreatywne z myślenia projektowego, które pozwalają studentom poznać formy i funkcje w danym segmencie branży - dodał Groń.

W przypadku zestawu dla seniora producent mógł wybierać spośród 60 pomysłów. Prace nad koncepcją trwały pięć miesięcy. Zestaw wybrany przez producenta zaprojektowała studentka architektury wnętrz Kinga Kwiatkowska. - Cała idea polegała na tym, aby spojrzeć na seniora nie tylko w kategoriach osoby starszej, niedołężnej, ale również w kontekście jej różnorodnych potrzeb - dodał Groń.

Pod kątem starzejącego się społeczeństwa
Koncepcja musiała również uwzględniać warunki stawiane przez producenta. - Składający się z kilku elementów fotel jest łatwy do złożenia, co jest oczywiście istotne dla seniora, ale był to również wymóg producenta ze względu na technologię produkcji - dodał Groń. Studenci musieli też wziąć pod uwagę m.in.: niestandardowe gabaryty, walory estetyczne, materiał (w tym wypadku wielowarstwowy układ sklejki). Moduły - w szczególności chodzik - można produkować w różnych wysokościach.

- Producent oczekiwał produktu pod kątem starzejącego się społeczeństwa. To jest zestaw, który można postawić nie tylko w domu, ale także w miejscach użyteczności publicznej, w tym w domach opieki - dodali.

Groń i Fafiński podkreślają, że taka współpraca jest atrakcyjna dla każdej ze stron - uczelni, bo pozwala studentom zapoznać się z branżą oraz przedsiębiorcy, który zyskuje propozycję wyznaczające nowe pomysły, które po zakończeniu współpracy z uczelnią mogą być rozwijane wewnątrz w firmie. - Projekt był realizowany komercyjnie, zarówno młodzi projektanci jak i uczelnia otrzymują w tym przypadku wsparcie finansowe - dodał Fafiński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR