Politycy: niech dzieci z placówek opiekuńczych nie oglądają ludzi starych i chorych

RYNEK OPIEKI

Autor: Lex.pl/Rynek Seniora   30 czerwca 2016 15:08


Politycy: niech dzieci z placówek opiekuńczych nie oglądają ludzi starych i chorych W opinii wnioskodawców zmian prawa widok ludzi starych i chorych źle wpływa na proces wychowawczy. Fot. Fotolia

Placówki dla dzieci mają powstawać w miejscach, gdzie nie ma ośrodków dla osób w wieku podeszłym - wynika z projektu nowelizacji ustawy o pieczy zastępczej i o pomocy społecznej. Powód? W opinii wnioskodawców zmian prawa widok ludzi starych i chorych źle wpływa na proces wychowawczy.

Wnioskodawcami nowelizacji są posłowie Prawa i Sprawiedliwości.  Projekt dotyczy zasad obsługi administracyjnej placówek opiekuńczych.

Projekt przewiduje, że placówka opiekuńczo wychowawcza nie może się mieścić na jednej nieruchomości gruntowej ani w jednym budynku m.in. z inną jednostką organizacyjna wspierania i systemu pieczy zastępczej, a jednostką pomocy społecznej, jednostką organizacyjną systemu oświaty.

Autorzy projektu nowej ustawy w uzasadnieniu krytykują stosowaną dotychczas praktykę umieszczania placówek pieczy zastępczej z innymi placówkami pomocy społecznej, w tym takimi jak domy pomocy społecznej.

- O zapewnieniu dzieciom prawidłowej opieki i wychowania nie można mówić w przypadku umieszczenia placówki opiekuńczo-wychowawczej lub placówki wsparcia dziennego w jednym budynku z domem pomocy społecznej - czytamy w uzasadnieniu.

Zdaniem autorów noweli „dzieci te, wychowując się w otoczeniu starości, choroby i śmierci, stykają się na co dzień z dramatem samotności ludzi częstokroć pozbawionych wsparcia najbliższej rodziny. Funkcjonowanie w takim otoczeniu jest bardzo trudne dla osób dorosłych. Tym bardziej trudno uznać je za odpowiednie dla prawidłowego kształtowania postaw i rozwoju emocjonalnego dzieci".

Więcej: www.lex.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.