Połowa Niemców może zlecić opiekę nad niesamodzielnym bliskim zagranicznym ośrodkom

RYNEK OPIEKI

Autor: Deutsche Welle/Rynek Seniora   31 marca 2016 10:35


Połowa Niemców może zlecić opiekę nad niesamodzielnym bliskim zagranicznym ośrodkom Jednym z powodów oddania bliskiej niesamodzielnej osoby do zagranicznego domu opieki jest niższa cena. Fot. Fotolia

Dziennik Die Welt zlecił agencji doradczej PwC wykonanie sondażu dotyczącego opieki nad osobami starszymi w Niemczech. Wynika z niego, że co drugi Niemiec jest skłonny zlecić opiekę nad niesamodzielnym członkiem rodziny ośrodkom zagranicznym - donosi serwis Deutsche Welle.

Oddanie osoby bliskiej do ośrodka poza krajem pozwoliłoby - według berlińskiego dziennika - zaoszczędzić co najmniej tysiąc euro w miesiącu. Dla co piątego Niemca zagraniczne domy seniora musiałby jednak spełniać określone warunki: posiadać niemieckojęzyczny personel i porównywalne z niemieckimi medyczne standardy. Niebagatelną rolę odgrywałaby też odległość od domu. 

Ulubionymi krajami Niemców, do których chętnie wysłaliby niesamodzielnych bliskich, są Portugalia i Hiszpania.

Serwis Deutsche Welle zamieszcza opinię Michaela Burkharta, kierownika działu Healthcare & Pharma w Niemczech. Według niego opiekunki do osób starszych z Polski od lat pomagają w niemieckich domach i cieszą się popularnością i uznaniem. Twierdzi, że z tego powodu oraz ze względu na bliską odległość niemieccy obywatele mogą rozważać także wysyłanie członków rodziny pod opiekę do Polski.

DW przytacza też inny wniosek z przeprowadzonej ankiety. Według badania największymi przeszkodami w opiece nad seniorami prywatnie w domu jest niedostatek miejsca oraz emocjonalne obciążenie. Ponadto 47 proc. ankietowanych obawia się fizycznego wyczerpania, a 41 proc. prawdopodobieństwa popełniania błędów w opiece.

Aktualnie 2,8 mln Niemców wymaga stałej opieki. Nadal o 70 proc. z nich troszczą się w domu partnerzy lub dzieci, a tylko 30 proc. osób starszych ma zapewnioną stacjonarną opiekę w niemieckich domach seniora - donosi DW. 

Więcej: www.dw.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.