Pomorskie: miliony na "srebrną sieć" wsparcia dla seniorów

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 kwietnia 2018 14:29


Pomorskie: miliony na "srebrną sieć" wsparcia dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 13,5 mln zł zostanie przeznaczone na usługi opiekuńcze dla seniorów oraz na organizację podwórkowych placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży na terenie woj. pomorskiego. Mają powstać m.in. Centra Pomocy Rodzinie.

W czwartek (12 kwietnia) marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski podpisali umowy z gminą Kobylnica oraz ze Związkiem Harcerstwa Polskiego Chorągiew Gdańska na dofinansowanie rozwoju usług społecznych w województwie pomorskim. Mają być zrealizowane projekty o wartości ponad 13,5 mln złotych; w tym dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 11 mln zł.

Gmina Kobylnica w partnerstwie z dziesięcioma podmiotami będzie realizować projekt "Srebrna Sieć", który ma umożliwić 250 osobom niesamodzielnym oraz ich opiekunom (140 osób) dostęp do wysokiej jakości usług opiekuńczych. Projekt przewiduje powstanie zintegrowanego lokalnego systemu Usług Opiekuńczych wykorzystującego nowoczesne, zdalne technologie. Zakłada się też promocję wolontariatu senioralnego. Mają funkcjonować Samopomocowe Grupy Sąsiedzkie, Kluby Animacji, Punkty Usług Wzajemnych oraz wypożyczalnie sprzętu i pomoc rehabilitacyjna.

Projekt "Srebrna Sieć" poza Kobylnicą będzie realizowany na terenie gmin: Damnica, Główczyce, Kępice, Potęgowo, Słupsk, Tuchomie, Ustka oraz na obszarze powiatu słupskiego. W realizacji projektu wezmą udział: Fundacja Niesiemy Pomoc oraz Spectrum Research - Agnieszka Małecka-Jagła. Wartość projektu to 2,9 mln zł, w tym dofinansowanie z UE to 2,7 mln zł.

Chorągiew Gdańska ZHP na terenie pięciu pomorskich powiatów (lęborskiego, malborskiego, kwidzyńskiego, bytowskiego i kościerskiego) chce realizować projekty w zakresie m.in. wsparcia rodzin wielodzietnych i w trudnych sytuacjach życiowych oraz organizować zajęcia dla dzieci i młodzieży. ZHP planuje w każdym z powiatów stworzyć Centra Pomocy Rodzinie i dzienne placówki dla dzieci i młodzieży, gdzie będą mogły aktywnie spędzać czas wolny. Rodziny mają otrzymać wsparcie w postaci m.in. konsultacji z ekspertami. Związek ma realizować projekty w partnerstwie z innymi podmiotami. Wartość projektów realizowanych przez ZHP wynosi ponad 10 mln zł, w tym dofinansowanie unijne wynosi ponad 9 mln zł.

Na początku roku przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego podpisali umowy o dofinansowaniu projektów w zakresie rozwoju usług społecznych i wsparcia rodzin, seniorów oraz dzieci i młodzieży na Pomorzu w wysokości ponad 51 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na organizowanie klubów aktywności dla seniorów, zajęć dla dzieci, pomoc rodzinom wielodzietnym oraz wsparcie asystenta dla osób z niepełnosprawnościami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR