Pomorskie: nikt nie chce otwierać nowych zakładów opiekuńczych

RYNEK OPIEKI

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   22 czerwca 2018 16:05


Pomorskie: nikt nie chce otwierać nowych zakładów opiekuńczych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Umowy z NFZ ma na Pomorzu 27 zakładów opiekuńczo-leczniczych. Łącznie jest w nich 950 miejsc. W większości placówek w pierwszej kolejności przyjmowani są pacjenci szpitalni, których stan określany jest jako "pilny". Pacjenci "stabilni" muszą czekać - Gazeta Wyborcza.

W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym spółki Copernicus w Gdańsku w kolejce czeka kilkadziesiąt osób, czas oczekiwania wynosi nawet dwa lata. W placówce funkcjonującej przy Centrum Pomocowym Caritas im. Jana Pawła II na gdańskim Przymorzu na miejsce czeka się 12 miesięcy. Podobnie w drugim ZOL-u prowadzonym przez Caritas - przy ul. Jęczmiennej w Gdyni.

Nikt nie chce otwierać nowych ZOL-i, a przyczyną jest niskie finansowanie tego rodzaju świadczeń przez NFZ. Obecnie Fundusz płaci za dzień pobytu pacjenta w ZOL-u ok. 76 zł. W tej stawce ma się zmieścić zakup leków, opatrunków, środków pomocniczych (wszystko za 100% ceny), badań analitycznych i diagnostycznych, opieki lekarskiej, konsultacji specjalistycznych, całodobowej opieki pielęgniarskiej, opiekunów medycznych, rehabilitacji i różnych terapii np. zajęciowych, psychologicznych, logopedycznych itp.

Jak poinformowała gazetę Ewa Mędrek, przewodnicząca komisji ds. opieki długoterminowej przy Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku, kierownik Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Prabutach, placówka od wielu lat stara się o zwiększenie finansowania za osobodzień. Według wyceny wykonanej dla Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - stawka optymalna podstawowa powinna wynosić 160 zł za osobodzień.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR