Pomorskie: opracują kompleksowy model zintegrowanej opieki
Autor: KL/Rynek Seniora   13 kwietnia 2015 12:51

W starzejącym się społeczeństwie wzrastać będzie liczba pacjentów z chorobami przewlekłymi. Jeżeli w systemie zdrowia nie wprowadzi się znaczących zmian przestanie on być wydolny. Nowe podejście do profilaktyki, włączenie telemedycyny oraz opieka zintegrowana, mogą zapewnić ciągłość opieki: od diagnostyki przez terapię, rehabilitację, opiekę i promocję zdrowia. Na Pomorzu pracują nad modelem Zintegrowanej Opieki Zdrowotnej, który ma to zapewnić.

Wraz z rosnącą populacją osób starszych przed systemem opieki zdrowotnej i społecznej pojawia się konieczność szukania nowych rozwiązań, które zapewnią możliwie najlepszy standard życia dla tej populacji.

Pod porozumieniem, ustanawiającym pierwsze w Polsce Partnerstwo na rzecz Zintegrowanej Opieki Zdrowotnej podpisali się na początku kwietnia br.: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Małgorzata Paszkowicz, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) prof. Janusz Moryś oraz Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Programów Zdrowotnych Piotr Popowski.

Zintegrowana Opieka Zdrowotna to nic innego jak skoordynowany sposób dostarczania świadczeń zdrowotnych i społecznych przez podmiot bądź sieć podmiotów połączonych strukturalnie i informacyjnie.

Taki system z powodzeniem jest realizowany w wielu krajach i właśnie sprawdzone doświadczenia innych państwa mają być wzorcem dla pomorskiej inicjatywy.  Końcowym celem jest poprawa zdrowia i jakości życia pacjentów.

Koordynowana opieka zdrowotna
- Powstające na Pomorzu jako inicjatywa uniwersytetu Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Programów Zintegrowanej Opieki i Telemedycyny zaangażuje w opracowanie, testowanie i wprowadzanie do codziennej praktyki efektywnych procesów udzielania świadczeń koordynowanej opieki zdrowotnej -  wyjaśnia portalowi rynekseniora.pl prof. Jacek Bigda, pełnomocnik ds. strategii i współpracy międzynarodowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM).

- Istotą tej opieki jest kompleksowe, interdyscyplinarne podejście do opieki nad pacjentem. W tym działaniu nasz uniwersytet będzie korzystał z dobrych zagranicznych rozwiązań oraz własnych doświadczeń wypracowanych przez kliniki - podkreśla.

Profesor zwraca uwagę, że na Pomorzu, ze środków europejskich przyznanych do 2020 roku, obok inwestycji infrastrukturalnych, przewidywane jest wsparcie dla tworzenia interdyscyplinarnych zespołów diagnostyczno-terapeutycznych. Mają one świadczyć kompleksowe usługi medyczne, zapewniając ich ciągłość. Planuje się wspieranie takich dziedzin jak onkologia, kardiologia, neurologia, pneumonologia.

- Rośnie liczba osób cierpiących na choroby przewlekłe, a ponieważ dotykają one zwłaszcza seniorów, osoby w podeszłym wieku znajdą się wśród objętych opieką zintegrowaną - dodaje.

Demografia katalizatorem zmian
Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że w związku ze starzeniem się naszego społeczeństwa wzrastać będzie liczba pacjentów z chorobami przewlekłymi. Jeżeli w systemie zdrowia nie wprowadzi się znaczących zmian przestanie on być wydolny. Nowe podejście do profilaktyki, włączenie telemedycyny oraz opieka zintegrowana, mogą zapewnić ciągłość opieki: od diagnostyki przez terapię, rehabilitację, opiekę i promocję zdrowia. 

Zintegrowana opieka w tym rozumieniu ma zapewnić skoordynowane dostarczania świadczeń zdrowotnych i społecznych, zapewniając ciągłość opieki w zakresie: promocji zdrowia, prewencji, diagnostyki, terapii, rehabilitacji, opieki paliatywnej (integracja kliniczna) z włączeniem instytucji pomocy społecznej i organizacji pozarządowych.

Finalnym beneficjentem jest pacjent, zaś miarą osiągnięć jest poprawa stanu zdrowia, w tym wyników leczenia i poprawa jakości życia, przy równoczesnej dbałości o efektywność kosztową.

Prof. Bigda przyznaje, że zagrożeniem dla powstawania nowych form udzielania świadczeń będzie konieczność zapewnienia ich finansowania ze środków własnych, jeśli nowe świadczenia z zakresu opieki zintegrowanej nie otrzymają środków z kontraktów NFZ po etapie dotowania projektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.