Pomorskie: pieniądze z kwesty na 10 cmentarzach wesprą hospicjum
Autor: PAP/Rynek Seniora   30 października 2015 08:46

Ponad 400 wolontariuszy na dziesięciu cmentarzach w Gdańsku, Pruszczu Gdańskim i Straszynie będzie od piątku do poniedziałku kwestować na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza. Rocznie do hospicjum trafia ponad tysiąc chorych z Pomorza.

Kwesta jest główną częścią akcji "Zapalmy Światło dla Hospicjum" organizowanej przez Fundację Hospicyjną i ma wyrażać solidarność z podopiecznymi gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC - najstarszej placówki paliatywno-hospicyjnej na Pomorzu. W kweście na cmentarzach swój udział zapowiedzieli m.in. Henryka Krzywonos-Strycharska, Adam Korol, Darek Michalczewski, Artur Siódmiak i piłkarze Lechii Gdańsk.

Koordynator wolontariatu w Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza Anna Włodkowska powiedziała, że zebrane pieniądze będą przeznaczone przede wszystkim na sfinansowanie bieżących potrzeb domowego hospicjum dziecięcego i dla dorosłych.

Pod opieką domowych hospicjów jest 35 dzieci i ok. 90 dorosłych. Przebywający w swoich domach chorzy są odwiedzani przez lekarza, pielęgniarkę czy rehabilitanta. Gdańskie hospicjum opiekuje się chorymi mieszkającymi w promieniu ok. stu kilometrów od Gdańska. Zaznaczyła, że NFZ finansuje ok. 66 proc. kosztów funkcjonowania Hospicjum.

Podała, że w tym roku zbiórka odbędzie się na cmentarzach: Łostowickim, Srebrzysko, Garnizonowym, Oliwskim oraz w nekropoliach na Oruni, w Krakowcu i w Nowym Porcie w Gdańsku oraz w Straszynie i na dwóch cmentarzach w Pruszczu Gdańskim.

W ubiegłym roku podczas kwesty na cmentarzach na rzecz hospicjum zebrano około 97 tys. złotych, dwa lata temu - ponad 60 tys. zł.

Listopadowa kwesta na cmentarzach jest jedną z dwóch największych akcji organizowanych przez Fundację Hospicyjną. Największą jest organizowana od wielu lat w kwietniu kwesta "Pola Nadziei", w której bierze udział ok. trzech tysięcy wolontariuszy.

Hospicjum im. Ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku to największa na Pomorzu tego typu instytucja. Rocznie trafia do niej ponad 1000 chorych, głównie z Pomorza. W ramach placówki chorzy mogą być objęci opieką stacjonarną w Domu Hospicyjnym, gdzie przebywać mogą 33 osoby z zaawansowaną chorobą nowotworową; mogą też być objęci opieką hospicjum domowego dla dorosłych, z którego w tej chwili korzysta ok. 90 chorych. Hospicjum opiekuje się też 35 małymi pacjentami w ramach domowego hospicjum dla dzieci. Włodkowska podała, że jest długa kolejka oczekujących na miejsce w placówce.

Patronem hospicjum jest ks. Eugeniusz Dutkiewicz (1947-2002), który w 1983 r. zorganizował w Gdańsku Hospicjum Pallottinum, jako wspólną inicjatywę Kościoła i środowiska służby zdrowia Akademii Medycznej. Stało się ono wzorem dla hospicjów w całym kraju. Kapłani, lekarze i studenci uczelni podjęli się opieki nad nieuleczalnie chorymi na nowotwór w ich domach. W 1991 r. Hospicjum Pallotinum utworzyło Wojewódzki Ośrodek Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej, który sprawował opiekę hospicyjną w Gdańsku, a konsultacjami z zakresu medycyny paliatywnej obejmował całe województwo. W 2003 r. powstał Dom Hospicyjny

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.