Pomorskie: ponad 52 mln zł na usługi m.in. dla seniorów

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   22 lutego 2018 09:49


Pomorskie: ponad 52 mln zł na usługi m.in. dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 52 mln zł w najbliższych latach zostanie wydane na Pomorzu na usługi społeczne. Pomoc ma otrzymać ponad 3,8 tys. osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, powstać ma ok. 1,8 tys. miejsc świadczenia usług społecznych i wspierania rodziny.

Na Pomorzu w najbliższych latach realizowanych ma być 29 projektów dotyczących m.in. tworzenia nowych i rozwijania istniejących placówek wparcia dla seniorów, dzieci i młodzieży, osób z niepełnosprawnościami oraz wspierania rodziny o łącznej wartość ponad 52 mln zł. 49,4 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Pomoc ma trafić przede wszystkim do rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, osób długotrwale bezrobotnych, mających trudności opiekuńczo-wychowawcze, problemy z zakresu uzależnień i przemocy domowej.

W środę (21 lutego) w Gdańsku marszałek województwa Mieczysław Struk i wicemarszałek Wiesław Byczkowski podpisali z przedstawicielami samorządów i organizacji umowy dotyczące dofinansowania jedenastu projektów rozwoju usług społecznych na Pomorzu o łącznej wartości ponad 18 mln zł. Projekty realizowane będą m.in. w Dzierzgoniu, Sadlinkach, Słupsku, Smołdzinie, Starym Dzierzgoniu i w powiecie chojnickim.

Celem największego projektu "Dzieciom, rodzicom, seniorom - usługi społeczne dla mieszkańców Słupska" o wartości ponad 5,1 mln zł (w tym 4,9 mln zł z UE) jest zapewnienie kompleksowej opieki wszystkim mieszkańcom niezależnie od wieku. Dla seniorów i osób niepełnosprawnych mają powstać dwa mieszkania z całodobową opieką dla osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania. Projekt przewiduje też rozwój systemu teleopieki dla osób starszych oraz utworzenie punktu, w którym udzielana ma być pomoc dla seniorów i osób niepełnosprawnych ze Słupska. Wszystkim mieszkańcom miasto ma zapewnić wsparcie psychologów i pedagogów.

Prawie 2 mln zł dofinansowania otrzymała Diecezja Pelplińska na rozwój usług społecznych pod hasłem "Szansa na przyszłość". Dzięki dotacji, w gminie Tczew powstać mają dwie świetlice dla dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat. W Lubieszewie (gmina Tczew) powstanie również klub aktywnego seniora. W powiecie kartuskim (w ramach projektu Nestor o wartości ponad 1,4 mln zł) dla osób starszych utworzonych ma być pięć klubów aktywności. Mają działać tak jak uniwersytety ludowe. Z kolei mieszkańcy gmin: Sierakowice, Stężyca i Sulęczyno mają być objęci teleopieką.

Projekty realizować będą samorządy, organizacje oraz instytucje pomocy społecznej działające na konkretnym obszarze i znające potrzeby mieszkańców danego rejonu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR