Pomorskie: siedem nielegalnych domów opieki ujawnionych w trakcie kontroli
Autor: PUW, MK/Rynek Seniora   30 lipca 2015 18:20

Od początku tego roku służby Wojewody Pomorskiego ujawniły na terenie województwa 7 nielegalnych placówek nazywanych potocznie domami opieki, seniora lub spokojnej starości. Trzy z nich zostały już zamknięte. W sprawie czterech kolejnych toczy się postępowanie.

- Nasi urzędnicy prowadzą je wspólnie z innymi służbami, m.in. z sanepidem - informuje portal rynekseniora.pl Anna Zając z biura prasowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.  - Najprawdopodobniej ich skutkiem będzie również zamknięcie tych placówek. 

W te chwili w woj. pomorskim prowadzone są jeszcze trzy postępowania dotyczące placówek ujawnionych w latach 2013-2014, w przypadku dwóch wspólnie z prokuraturą. - W tych przypadkach wyczerpaliśmy wszelkie inne środki - mówi Anna Zając. - Fakt zajęcia się sprawą przez prokuraturę wynika m.in. z tego, że podczas kontroli doszło tam do użycia siły w stosunku do urzędnika, który prowadził kontrolę.

Pomorski Urząd Wojewódzki przypomina, że prowadzenie placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku jest możliwe po uzyskaniu zezwolenia wojewody, zgodnie z art. 67 ust. 1 Ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

LISTA 52 OŚRODKÓW DZIAŁAJĄCYCH LEGALNIE W POMORSKIEM - STAN NA 17.07.2015 R.

Specjaliści z Wydziału Polityki Społecznej PUW na bieżąco sprawdzają docierające do nich informacje, przeglądają reklamy zamieszczane w internecie czy prasie.

- Chętnych na prowadzenie „opiekuńczej” działalności - dodajmy dochodowej, ale niekoniecznie zgodnej z prawem - nadal nie brakuje. Bywa, że zamiast legalnej działalności gospodarczej - w zakresie prowadzenia placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku - organizują np. agroturystykę - informuje PUW.  

Zgodnie z przepisami prowadzenie bez zezwolenia wojewody, placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, zagrożone jest karą pieniężną, w wysokości 10 tys. zł. w przypadku pobytu w placówce do dziesięciu osób, powyżej tej liczby  - 20 tys. zł.

Ponadto, kto po uprawomocnieniu się decyzji o nałożeniu kary pieniężnej za prowadzenia placówki bez zezwolenia - nie zaprzestanie jej prowadzenia, podlega karze w wysokości 40 tys. zł. W przypadku stwierdzenia zagrożenia życia lub zdrowia osób przebywających w placówce prowadzonej bez zezwolenia wojewoda może, poza nałożeniem kary pieniężnej, wydać decyzję nakazującą wstrzymanie prowadzenia tej placówki, z nadaniem rygoru natychmiastowej wykonalności, do czasu uzyskania zezwolenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.