Popyt na usługi opiekuńcze dla seniorów będzie rósł

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   14 października 2014 16:34


 Popyt na usługi opiekuńcze dla seniorów będzie rósł Fot. Małopolski Kongres Zdrowego Starzenia

Popyt na usługi opiekuńcze dla seniorów będzie rósł - uważają eksperci. Seniorzy potrzebują odpowiedniej opieki medycznej i psychologicznej, dedykowanego dla nich sprzętu.

Badania pokazują, że większość osób starszych korzysta z pomocy rodziny, w następnej kolejności ze wsparcia sąsiadów i znajomych, zaś niewielu seniorów wybiera wsparcie zewnętrznych podmiotów.

Jak podkreślali eksperci, osoby starsze wymagają pomocy przy różnego rodzaju czynnościach, zwykle sprzątaniu i zakupach, ale także gotowaniu, spacerach, zabiegach higienicznych, a w dalszej kolejności np. w podróżach czy korzystaniu z nowoczesnych technologii. Seniorzy potrzebują odpowiedniej opieki medycznej i psychologicznej, dedykowanego dla nich sprzętu.

Wszystko to składa się na pojęcie srebrnej gospodarki, tzw. silver economy, związanej z zaspokajaniem potrzeb osób starszych, której znaczenie - w ocenie ekspertów, którzy debatowali we wtorek (14 października) w Warszawie na konferencji o "Perspektywach starości i wyzwaniach długowieczności" - będzie w najbliższym czasie znacząco rosło.

Przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy MPiPS prof. Bolesław Smoliński wskazał, że w zakresie tej polityki istnieją dwa obszary wyzwań. Pierwszy dotyczy osób, które wchodzą w wiek senioralny lub już w nim są i utrzymują dobry stan psychofizyczny, zaś drugi obejmuje seniorów ze zmniejszoną sprawnością i problemami zdrowotnymi. Dla pierwszej grupy dedykowane są np. specjalne programy aktywizacyjne, dla drugich tworzone są m.in. instytucje wspierające codzienne funkcjonowanie.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcińska podkreślała, że w ramach szeroko prowadzonej polityki senioralnej stworzono programy: Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2014-20 oraz "Solidarność pokoleń - działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+".

Przypomniała także m.in., że powstał oddzielny departament zajmujący się problematyką osób starszych, podejmowane są też działania zmierzające do utworzenia sieci domów opieki. Budowa domów ma być sfinansowana ze środków unijnych. Koszty pobytu seniora w 1/3 pokrywałby budżet państwa, w 1/3 samorząd i w 1/3 osoby prywatne, senior lub jego opiekunowie. Zapowiedziała to w swoim expose premier Ewa Kopacz.

Według prognoz GUS, w nadchodzących dekadach nasze społeczeństwo będzie się gwałtownie starzeć, a liczba mieszkańców Polski będzie systematycznie malała i w 2050 r. spadnie z obecnych 38,5 mln do 33 mln 950 tys. Na prawie dwa miliony dzieci w wieku od 0 do 4 lat przypada dziś niewiele ponad 4 tys. stulatków, a w 2050 r. na 1 mln 300 tys. maluchów będzie przypadać już 60 tys. osób w wieku "100+". Zmiany demograficzne wynikają oczywiście nie tylko z wydłużania się długości życia, będącego efektem postępu medycyny i wzrostu świadomości zdrowotnej, ale wiążą się także ze spadkiem dzietności Polek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.