Powinniśmy przesuwać środki z łóżek szpitalnych na opiekę długoterminową
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   11 maja 2016 13:59

Oczekiwania społeczeństwa w zakresie świadczenia opieki długoterminowej będą dynamicznie rosły, a fikcja polegająca na przeciąganiu szpitalnych pobytów osób starszych na oddziałach diagnostycznych i internistycznych upadnie - twierdzi dr Marcin Zawadzki, założyciel i wieloletni prezes MEDI-system, a obecnie przewodniczący rady nadzorczej spółki Senior Apartments.

Rynek Seniora: - Czy zagraniczne trendy w branży opiekuńczej mają szansę sprawdzić się w Polsce? W którym kierunku będzie zmierzał polski rynek opieki?
Dr Marcin Zawadzki: - Podstawowe pytanie, jakie się nasuwa jest takie, czy finansowanie świadczeń nadąży za starzeniem się społeczeństwa - czyli albo zamożność obywateli wzrośnie na tyle, że będzie ich stać na korzystanie z usług opiekuńczych na dobrym poziomie, albo Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał środki, by pokrywać koszty opieki osób starszych.

Polska w Europie przoduje, jeśli chodzi o liczbę tzw. łóżek ostrych, krótkoterminowych, w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Co więcej, w ramach tego krótkoterminowego leczenia procedury jednodniowe, powszechne w rozwiniętych krajach Europy i z wielu względów korzystne dla pacjenta, u nas przedłużają się na kilkudniowe - czasem tylko po to, by ekonomicznie uzasadnić ilość łóżek w szpitalach.

Generalnie obecna sytuacja i fikcje jakie się zdarzają, np. przeciąganie pobytu na oddziałach diagnostycznych i internistycznych w przypadku pacjentów w podeszłym wieku, którzy potrzebują długoterminowej opieki, a nie ma gdzie takiej osoby umieścić, nie mogą przetrwać próby czasu.

- Można zaryzykować stwierdzenie, że główny ciężar finansowy opieki nad seniorami będzie spoczywał na nich samych i na rodzinach?
- Niekoniecznie. Niestety stopa zastąpienia płacy do emerytury będzie coraz mniej korzystna, a emeryt za swoje świadczenie będzie mógł „kupić” coraz mniej opieki. Potrzebna jest zatem interwencja państwa. Były już zaawansowane prace nad tzw. czekiem opiekuńczym, padały również propozycje wprowadzenia w przyszłości ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Możliwe, że obecny rząd wysunie i zrealizuje podobne pomysły.

Wiele można także poprawić w ramach już funkcjonujących mechanizmów finansowych w obszarze opieki nad osobami starszymi. Usługi w ramach domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych są do siebie podobne i bardzo często podopieczni przepływają miedzy tymi placówkami. Tymczasem budżety tych jednostek są sztywno rozdzielone - finansowanie DPS-ów pochodzi ze środków pomocy społecznej gminy, natomiast ZOL dotowany jest w ramach kontraktów z NFZ. Taki rozdział jest nieefektywny, na dodatek w obu tych miejscach jest obligatoryjna dopłata pacjenta, a jakby tego jeszcze było mało - nie wszyscy się kwalifikują i brakuje miejsc.

- Jak zatem mają się w tym gąszczu poruszać przyszli prywatni inwestorzy?
- Tam, gdzie jest to możliwe, można oferować określone usługi przez NFZ czy korzystając z dofinansowania gmin, natomiast w pozostałych przypadkach zarówno domy opieki, jak i sami podopieczni muszą rozliczać się na zasadach komercyjnych. Pełną odpłatność można jednak zrekompensować wyższym standardem.

Rządzący powinni szerzej przyjrzeć się sposobom finansowania opieki długoterminowej, w tym także długoterminowej rehabilitacji i przesuwać budżet z tzw. części ostrej do miejsc służących faktycznej opiece nad przewlekle chorymi.

Reasumując - uważam, że ilość pieniędzy wydawanych w następnych latach na opiekę długoterminową będzie się stopniowo zwiększać, nie tylko dzięki wzrostowi PKB, ale też właśnie w ramach przesunięć obecnie realizowanych budżetów.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.