Powinniśmy rozwijać ośrodki medyczne, potem domy seniora
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   07 grudnia 2015 13:58

W moim przekonaniu w najbliższych latach największe zapotrzebowanie wystąpi na ośrodki o profilu medycznym (dlatego tak ważne jest zwiększenie poziomu finasowania tych usług przez NFZ). Stanie się tak również ze względu na uwarunkowania kulturowe - mówi portalowi rynek seniora Beata Leszczyńska, prezes MEDI-system, odpowiadając na pytanie, w jakim kierunku rozwinie się rynek opieki.

W naszym kraju cały czas o opiece poza domem myślimy dopiero wtedy, ktoś przestaje być samodzielny i wymaga wsparcia, często 24-godzinnego. Wówczas potrzebne są już ośrodki o profilu medycznym, albo przynajmniej takie, które są w stanie sprawować opieką nad osobą, którą jest niesamodzielna i wymaga wsparcia w zasadzie w zakresie wszystkich codziennych czynności (karmienie, kąpiel, czynności higieniczne).

Wyzwanie, przed jakim stoimy w tej chwili to wprowadzenie jednolitego standardu w placówkach świadczących tego typu usługi. Musimy powiedzieć społeczeństwu, na co powinno zwrócić uwagę wybierając określony typ placówki i jakiego standardu opieki mogą się w niej spodziewać.

Obowiązkowa certyfikacja
Możemy to zrobić wprowadzając system certyfikacji lub wzmożonego nadzoru nad rejestracją tego typu podmiotów. W tej chwili bowiem jeśli ośrodek zrezygnuje z ubiegania się o kontrakt z NFZ, w zasadzie lista kryteriów, które musi spełnić jest bardzo ograniczona i niewystarczająca aby mieć pewność wysokiej jakości.

Rodzina, która ma do czynienia z takim ośrodkiem jest w gruncie rzeczy bezradna - nie tylko nie wie, jakiego standardu opieki nad bliskim może się spodziewać. Nie wie nawet, czy jest on w takim miejscu bezpieczny.

Gdybyś wprowadzili system ocen na zasadzie czy to dobrowolnej, czy obowiązkowej certyfikacji, rodzina miałaby informację, że jeżeli ośrodek posiada dany certyfikat, to spełnia określone wymagania jakościowe oraz wymogi bezpieczeństwa. Takie rozwiązane byłoby korzystne i dla pacjentów, i dla branży.

Na początku system certyfikacji powinien mieć charakter dobrowolny. Celem byłaby wtedy promocja tych certyfikatów, zarówno wśród samych placówek, jak i wśród pacjentów i ich rodzin. Dzięki temu ich posiadanie byłoby dla ośrodków korzystne i dawałoby im przewagę konkurencyjną nad innymi. Docelowo jednak system certyfikacji powinien być obowiązkowy.  

Ośrodki medyczne, później domy seniora
Wracając do kwestii rozwoju rynku opieki w Polsce. W ostatnim czasie obserwujemy duży wzrost liczby klasycznych domów seniora. Zapewne w dużej mierze wynika to z faktu, że taki dom łatwiej jest założyć niż placówkę medyczną. Patrząc jednak na potrzeby, ale też mentalność Polaków, myślę, że tym, co powinniśmy w pierwszej kolejności rozwijać, są obiekty typowo medyczne. Na domy seniora być może przyjdzie czas trochę później.    

To moje przekonanie po części jest również efektem kontaktów z przedstawicielami branży z takich krajów jak Niemcy czy Holandia. Z ich doświadczeń jasno wynika, że przesunął się wiek, w którym seniorzy zaczynają korzystać z usług ośrodków. Staje się on coraz wyższy, w rezultacie do placówek tych trafiają osoby, które są coraz bardziej chore i niesamodzielne. Potrzebują więc świadczeń o profilu bardziej medycznym.

Wydaje się, że ciekawą odpowiedzią na dylemat: opieka długoterminowa medyczna, czy dom seniora jest tworzenie osiedli typu assisted living, w które mamy wkomponowane różne wersje oferty dla seniorów. Od mieszkań assisted living, przez domy seniora, po ośrodki typu ZOL.

Przesunięcie funduszy
Moim zdaniem naprawy wymaga cały system. Nim jednak ktokolwiek przystąpi do reformy, musi całościowo ocenić jego funkcjonowanie. Należy prześledzić, jak pacjent wchodzi do systemu, jakie są jego potrzeby oraz gdzie najlepiej je zrealizować - w POZ, opiece ambulatoryjnej, szpitalu, a może właśnie w opiece długoterminowej.

Być może taka analiza pokaże nam, że już samo przesunięcie funduszy w obrębie systemu może przyczynić się do poprawy jego skuteczności? Abstrahując jednak od właściwej alokacji środków, pewne jest, że w systemie jest ich za mało - to musi ulec zmianie. W mojej ocenie jednak reformy, o której mówię nie da się przeprowadzić szybko. Musi być poprzedzona rzetelną analizą, to wyzwanie na lata.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.