Powstaje dom seniora dla pielęgniarek: takie było zapotrzebowanie

RYNEK OPIEKI

Autor: Katarzyna Rożko/Rynek Zdrowia   21 stycznia 2015 08:39


Powstaje dom seniora dla pielęgniarek: takie było zapotrzebowanie

W Domu Pielęgniarki i Położnej w Tylmanowej (Małopolskie) powstaje pierwszy w kraju Dom Seniora Pielęgniarskiego. Będą mogły w nim czasowo lub na stałe zamieszkać emerytowane pielęgniarki i położne potrzebujące całodobowej opieki.

Wszystko wskazuje na to, że dom rozpocznie działalność w maju br.

Dom Seniora Pielęgniarskiego to inicjatywa Fundacji Pracy i Ochrony Zdrowia Almach. Powstaje w budynku wydzierżawionym i remontowanym przez Fundację, która zbiera fundusze na ten cel m.in. poprzez odpis 1 proc. podatku. Wśród darczyńców są m.in. okręgowe izby pielęgniarskie, pielęgniarki i osoby prywatne z całego kraju.

- Termin otwarcia placówki uzależniony jest od wydania stosownych decyzji przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz Wydział Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Mamy nadzieję ruszyć już w maju - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Bożena Banachowicz, prezes Fundacji.

Trzeba otoczyć opieką
Na początek DSP będzie mógł przyjąć 30 seniorek pielęgniarek i położnych. Jeśli potrzeby będą większe, liczba miejsc zostanie zwiększona. Prezes Fundacji sama jest emerytowaną pielęgniarką. Od wielu lat słyszała o starszych i schorowanych pielęgniarkach.

- Środowisko pielęgniarskie sygnalizowało, że jest potrzeba, by taki dom powstał. Część pielęgniarek i położnych w wieku starczym są to osoby samotne. Mają za sobą wiele lat ciężkiej pracy, służenia innym. Teraz one powinny być otoczone opieką - podkreśla Bożena Banachowicz.

W placówce w Tylmanowej seniorki pielęgniarki i położne będą miały zapewnione pokoje 1- i 2-osobowe oraz m.in. całodobową opiekę pielęgniarsko-opiekuńczą z opieką lekarską w razie potrzeby, zajęcia terapeutyczne i kulturalno-oświatowe, 4 posiłki dziennie dostosowane do schorzeń oraz opiekę duszpasterską (kaplica w budynku). Przy Domu Seniora Pielęgniarskiego zostanie też zorganizowana rehabilitacja.

- Osoby zainteresowane pobytem w placówce mogą się zgłaszać same lub może je zgłosić środowisko pielęgniarskie. Formularz jest dostępny na stronie Fundacji Almach. Cennik pobytu pensjonariusza będzie konkurencyjny w stosunku do prywatnych domów - zapewnia prezes.

Nie zapominają o seniorach
Bogumiła Bałuta, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Toruniu mówi, że pomoc środowiska pielęgniarskiego dla pielęgniarek emerytek i rencistek to codzienność.

- Przy większych izbach pielęgniarek i położnych działają prężnie koła dla seniorek. Część koleżanek nawet na emeryturze jest czynna zawodowo. Inne już nie, ale i one nie tracą chęci wymieniania się doświadczeniem, spotykania się, rozmów, podejmowania inicjatyw - mówi Bogmiła Bałuta.

Zwraca uwagę, że Dom Seniora Pielęgniarskiego powstaje, bo takie było zapotrzebowanie środowiska.

- Idea powstała wśród samych pielęgniarek, więc widocznie była taka potrzeba. Warto podkreślić, że dom w Tylmanowej nie będzie służył jedynie seniorkom. Będą się tam również odbywały wykłady, szkolenia i spotkania pielęgniarskie, jest to także miejsce wypoczynku dla pielęgniarek - mówi przewodnicząca toruńskiej izby pielęgniarek i położnych.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.