Poznań: miasto przygotowało mieszkanie chronione dla seniorów
Autor: UM Poznań, GW/Rynek Seniora   17 lipca 2015 09:14

W połowie sierpnia br. pierwszym seniorom zostanie przekazane mieszkanie na poznańskich Winogradach.

W mieszkaniu przy ul. Winogrady 150 docelowo zamieszka 5 osób. Powierzchnia użytkowa dla każdej z nich nie będzie mniejsza niż 12 mkw. Każdy lokator będzie mógł liczyć na specjalistyczną pomoc z zakresu prawa czy psychologii. Do dyspozycji będą mieli cztery pokoje, z czego jeden jest dwuosobowy, przeznaczony dla małżeństwa. Łączna powierzchnia to 156 mkw. Czynsz w mieszkaniu chronionym to 350 zł miesięcznie od osoby plus opłaty za media. 

- W kolejce oczekujących na miejsce w DPS jest w tej chwili 106 osób. Wśród nich są tacy, którzy mogą samodzielnie zamieszkać, i to spośród nich wybierzemy lokatorów - mówi Piotr Michalak, dyrektor DPS przy ul. Ugory.

Mieszkanie chronione to miejsce, gdzie mogą wprowadzić się osoby kwalifikujące się do DPS, ale są na tyle samodzielne, by poradzić sobie bez codziennej opieki. Pracownicy DPS-u czasami mogą pomagać w domowych obowiązkach, ale głównie będą sprawdzać, jak mieszkańcy sobie radzą.

Mieszkanie chronione na Winogradach ma być dla seniorów miejscem, w którym będą mogli liczyć na pomoc specjalistów w zakresie utrzymywania samodzielności życiowej i rozwijania kontaktów społecznych. To pierwszy tego typu projekt przygotowany specjalnie z myślą o starszych mieszkańcach Poznania, którzy z różnych względów poszukują dla siebie jakiegoś lokum.

- Miałam okazję zobaczyć już wszystkie pomieszczenia. Każdy z seniorów, który tu zamieszka, będzie mógł się samodzielnie urządzić. W przypadku braku swoich mebli, DPS pomoże we wszelkich czynnościach i znalezieniu niezbędnego wyposażenia. Z niecierpliwością czekamy zatem na pierwszych lokatorów - mówi prezydent Agnieszka Pachciarz.

Pomieszczenia są w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ich wymiary umożliwiają wykonywanie manewrów wózkiem inwalidzkim w każdym kierunku, a sam budynek posiada windę.

- Jeszcze przed remontem mieszkanie było pustostanem. Było ono w stanie krytycznym i wymagało przeprowadzenia prac remontowo-budowlanych. Teraz widzimy przed sobą przestrzenne, wyremontowane pomieszczenia, które są przystosowane dla osób niepełnosprawnych - mówi Monika Mnich, zastępca dyrektora DPS Ugory.

Urzędnicy miejscy chcieliby, aby powstało więcej takich ośrodków i mają już na oku kolejną lokalizację.

Realizacja projektu nastąpiła ze wsparciem finansowym z Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat, w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego. Inicjatywę wspomogło również Miasto Poznań, które przeznaczyło na ten cel blisko 180 000 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.