Poznań: przymusowe zamknięcie w DPS dla dobra mieszkanki?
Autor: Gazeta Wyborcza Poznań/Rynek Seniora   06 lipca 2015 13:35

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy ul. Bukowskiej w Poznaniu nie pozwala jednej z mieszkanek na opuszczanie budynku - mimo próśb jej i jej męża. Mężczyzna skierował w tej sprawie skargę do sądu.

Decyzją sądu kobieta została ubezwłasnowolniona, ale, jak informuje dyrektor, nie posiada opiekuna prawnego. Tym właśnie dyrektor tłumaczy swoją niechęć na wyrażenie zgody kobiecie nawet na krótkie wyjścia z DPS- u. Na przykład na spacery. 

Dorota Potejko, wicedyrektor Wydziału Zdrowia w UM Poznań, pod który podlega DPS poprzypomina, że sąd odrzucił wniosek męża kobiety, a decyzję o ewentualnych krótkich wyjściach poza teren DPS pozostawił dyrektorowi placówki. Jej zdaniem brak zgody na takie wyjścia jest uzasadniony i podyktowany troską.

"Dyrektor placówki jest odpowiedzialny za zdrowie i życie mieszkanki, a dotychczasowe obserwacje dyrektora i personelu wskazują, że inne postępowanie byłoby lekkomyślne i ryzykowne" - przekonuje w mailu przesłanym poznańskiej "Gazecie Wyborczej”.

Potejko zapewnia, że w DPS "kobieta ma zapewnione bezpieczne i jak najlepsze warunki zamieszkiwania. Wyraża chęć opuszczenia DPS-u, ale tylko w obecności męża, który odwiedza ją codziennie. Gdy małżonka nie ma, wtedy mówi, że chce zostać w DPS i jest jej tu dobrze".

Jak podkreśla, aby zagwarantować małżonkom komfort wspólnego całodziennego przebywania, dyrektor DPS zaproponował nawet mężowi możliwość zamieszkanie w DPS w jednym pokoju z żoną , ale ten niestety odmówił.  

Więcej: www.poznan.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR