Poznań: to tu ma powstać największy kompleks senioralny w PolsceGazeta Wyborcza/Rynek Seniora - 11 października 2018 13:11


Orpea Polska złożyła wniosek o pozwolenie na budowę centrum senioralnego, które ma powstać w ścisłym centrum Poznania i być gotowe do 2021 r.

Teren byłego szpitala to ponad hektar ziemi pomiędzy ul. Szkolną, Kozią i Podgórną wraz z kilkoma budynkami, z których największy to czteropiętrowy gmach dawnej lecznicy. W skład kompleksu wchodzą też m.in.: skrzydło dawnego klasztoru Karmelitanek (pod ścisłą ochroną konserwatorską) i willa Hipolita Cegielskiego z 1861 r. Całą nieruchomość miasto sprzedało firmie Orpea Polska w 2016 r. za niecałe 40 mln zł.

Wiadomo już, że w głównym budynku dawnego szpitala znajdzie się dom seniora z opieką całodobową i pobytem dziennym (rezydencja przy Szkolnej), w willi Cegielskiego i klasztorze Karmelitanek - apartamenty senioralne dla osób, które wymagają wsparcia, ale nie stałej opieki. Z kolei w nowym budynku przy ul. Koziej znajdzie się klinika rehabilitacyjna - informuje Gazeta Wyborcza.

Obecnie trwa wyburzanie kilku mniejszych budynków przy ul. Koziej i na dziedzińcu (np. octowni, budynek gazów medycznych, magazyn, portiernia i kuchnia). Znika też mur przy ul. Koziej. Zamiast tego przed dawnym klasztorem powstanie skwer, a obok wejście na ogólnodostępny dziedziniec.

Więcej: www.wyborcza.pl