Poznań: wybrano uczestników programu "Asystent Seniora”
Autor: MK/Rynek Seniora   16 czerwca 2015 13:26

W Poznaniu rozpoczęła się realizacja pilotażowego programu „Asystent Seniora”. Dziesięciu seniorów-ochotników zostało już objętych wsparciem podmiotów uczestniczących w programie.

Za jego realizację odpowiedzialni są: Centermed Poznań Sp. z o.o., Miasto Poznań -  Centrum  Inicjatyw Senioralnych, Fundacja  Niezależni z Gdyni, Stowarzyszenie Medycyna Polska Oddział w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Flandria.  

W ramach projektu wybrani seniorzy zostają objęci zintegrowanym wsparciem centrum teleopieki, opieki medycznej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, wsparciem wolonatriuszy oraz pomocą sąsiedzką.

Beneficjentami projektu są osoby po 60. roku życia mieszkające samotnie lub przebywających okresowo samotnie w domu, które ze względu na stan zdrowia wymagając stałego nadzoru.  

Każda z osób zakwalifikowanych do projektu wskazała przynajmniej jedną, zamieszkałą w sąsiedztwie, wybraną przez siebie osobę do kontaktu.

Usługi teleopiekuńcze zapewnia gdyńska Fundacja Niezależni, gdzie każdego dnia dyżurują przeszkoleni teleopiekunowie (m.in. psycholog, ratownik medyczny, pracownik socjalny).

Projekt zapewnia także bezpłatną opiekę pielęgniarki środowiskowej oraz wizyty lekarza rodzinnego, które będą odbywały się w ramach umowy z NFZ. Za opiekę medyczną odpowiada CenterMed w Poznaniu.

Bardzo ważnym ogniwem całego przedsięwzięcia ma być także pomoc sąsiedzka i wsparcie wolontariuszy. Za ich organizację odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Flandria, we współpracy ze Stowarzyszeniem Medycyna Polska, Centermed Poznań Sp. z o.o. i Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.

Ich zadaniem jest zorganizowanie międzypokoleniowej grupę 3-5 wolontariuszy. Mają oni wspierać seniorów w ich miejscu zamieszkania.  

Kolejnym elementem programu "Asystent seniora” jest włączenie w sieć wsparcia sąsiadów osób starszych. Ich rolą jest szybka interwencja na prośbę Centrum Alarmowego (w sytuacji braku kontaktu z podopiecznym), utrzymywanie kontaktu z wolontariuszem i przekazywanie informacji o niepokojących sygnałach. 

Jak informują organizatorzy projektu, spotkał się on z dużym zainteresowaniem nie tylko seniorów i ich rodzin, lecz również wolontariuszy i wolontariuszek.

- Zgłosiło się do nas wiele osób chcących pomagać i to właśnie dzięki nim mogliśmy zorganizować wsparcie również dla tych seniorów, którzy - z powodu ograniczonej liczby miejsc - nie mogli otrzymać całego pakietu wsparcia jakie zakłada projekt . Oprócz towarzystwa wolontariusza, zorganizowaliśmy dla chętnych seniorów wsparcie pielęgniarki środowiskowej i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - informuje Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. 

Projekt "Asystent Seniora” potrwa do końca października tego roku. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.