Poznańska wersja zachodniej "biżuterii medycznej" dla seniorów

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 sierpnia 2018 13:39


Poznańska wersja zachodniej "biżuterii medycznej" dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Poznańska Opaska Medyczna SOS powstała na wzór popularnej w zachodniej Europie "biżuterii medycznej". Znajdują się na niej informacje o chorobach, czy przyjmowanych lekach. Opaska, którą otrzymają seniorzy w Poznaniu, ma pomóc ratownikom medycznym w udzielaniu pomocy.

Silikonowa opaska zakładana jest na rękę. Umieszcza się na niej najważniejsze informacje, które w sytuacji kryzysowej mogą pomóc np. ratownikom medycznym w niezwłocznym udzieleniu właściwej pomocy osobom starszym. Na opasce znajduje się m.in. informacja o chorobach, o przyjmowanych lekach, uczuleniach, a także numer kontaktowy do bliskiej osoby.

Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski tłumaczył, że Poznańska Opaska stanowi praktyczne rozszerzenie działającego już w stolicy Wielkopolski "Pudełka Życia" - umieszczanego najczęściej w lodówce niewielkiego pudełka z informacjami o seniorze, które mogą być pomocne ratownikom w razie nagłych wypadków.

- "Pudełko Życia" sprawdza się w domu, a opaska poza domem. Nie tylko ułatwia ratownikom prowadzenie akcji ratunkowej, ale - co równie ważne - sprawia, że seniorzy mogą czuć się bezpiecznie. Dzięki opasce mogą mieć pewność, że w razie wypadku dostaną szybką i skuteczną pomoc - podkreślił Solarski.

Zdaniem dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Marcina Zielińskiego, opaska SOS "to jedno z lepszych rozwiązań, które ułatwia pracę zespołów ratownictwa medycznego".

- Wielu ludzi w sytuacji stresowej nie jest w stanie przypomnieć sobie, jakie leki przyjmuje, na co ma uczulenie. Dzięki opasce, ratownik będzie miał dostęp do najważniejszych informacji i będzie mógł szybko podjąć decyzję, co robić dalej - dodał.

Projekt Opaski SOS ma obecnie charakter pilotażowy. Od 15 sierpnia do 14 grudnia będzie się mógł po nią zgłosić każdy mieszkaniec Poznania, który skończył 70 lat. Poznański magistrat wskazał, że aby otrzymać opaskę, należy wypełnić wniosek dostępny w Centrum Inicjatyw Senioralnych (CIS) przy ul. Mielżyńskiego 24; po ok. 60 dniach od złożenia wniosku bezpłatną opaskę będzie można odebrać w CIS.

Bezpłatna opaska SOS jest już kolejną usługą dla poznańskich seniorów w ramach pakietu Poznań Viva Senior - kompleksowego zestawu usług dla starszych mieszkańców stolicy Wielkopolski. W ub. roku zainicjowano m.in. "Taksówkę dla seniora", czyli bezpłatne usługi transportowe. Osoby, które skończyły 70 lat i mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną, mogą dojechać taksówką do urzędu, lekarza-specjalisty czy na groby bliskich.

Jedną z najnowszych usług jest działająca od czerwca miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Mogą z niej korzystać mieszkańcy Poznania, którzy ukończyli 70. rok życia. Sprzęt jest wypożyczany na 3 miesiące. Z tego ułatwienia skorzystało już 22 poznaniaków. Nowością jest też projekt "Mobilna pielęgnacja paznokci u stóp seniorów". Poznański magistrat wskazuje, że usługa cieszy się dużym zainteresowaniem - od końca czerwca skorzystało z niej już niemal 40 osób.

Miasto zainicjowało także m.in. projekt dopłat do małych remontów dla seniorów, którzy mieszkają w lokalach komunalnych. Działa też "Złota rączka dla seniora", dzięki której poznaniacy mogą bezpłatnie skorzystać z pomocy przy drobnych naprawach technicznych. Z kolei dzięki przedsięwzięciu "Książka dla seniora", starsi poznaniacy, którzy mają kłopoty z dotarciem do biblioteki, mogą wypożyczyć książki. Raz w tygodniu za darmo dowiezie je pracownik Biblioteki Raczyńskich.

W stolicy Wielkopolski uruchomiono ponadto Poznańską Złotą Kartę, która jest pakietem promocji i zniżek m.in. do kina, teatru, restauracji, kawiarni oraz w miejskiej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR