Prezes EMC IM: widzimy potencjał w ZOL-ach i geriatrii

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP Biznes, MK/Rynek Seniora   05 listopada 2015 10:14


Prezes EMC IM: widzimy potencjał w ZOL-ach i geriatrii Na zdj. Agnieszka Szpara, prezes zarządu, EMC Instytut Medyczny SA Fot. PTWP Paweł Pawłowski

Pracujemy nad akwizycjami. Do końca roku może jeszcze coś się wydarzyć. Prowadzimy rozmowy z samorządami, mamy duży apetyt, zwłaszcza na szpitale powiatowe  - powiedziała prezes spółki EMC Instytut Medyczny Agnieszka Szpara.

W listopadzie 2014 r. prezes informowała, że plany spółki zakładają przejęcie w 2015 r. co najmniej jednego szpitala generującego powyżej 20 mln zł obrotów rocznie.

EMC liczy, że źródłem procesów prywatyzacji infrastruktury szpitalnej będzie oddolna inicjatywa samorządów.

- Widzimy potencjał do rozwoju w zakładach opiekuńczo-leczniczych, oddziałach geriatrycznych i telemedycynie, zwłaszcza w kontekście uregulowanych niedawno telekonsultacji - dodała prezes w rozmowie z PAP.

W październiku br. prezes Agnieszka Szpara mówiła w rozmowie z portalem rynekseniora.pl: - Nasza firma prowadzi obecnie dziesięć szpitali w dziesięciu miastach zlokalizowanych na terenie sześciu województw. Jesteśmy grupą szpitalną, z racji tego zajmujemy się udzielaniem bardzo szerokiego spektrum świadczeń. Już teraz jednak większość naszych placówek dysponuje specjalistycznymi ośrodkami dla starszych. Prowadzimy osiem zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz Szpital Geriatryczny w Katowicach.

- Co warte podkreślenia, nasze placówki to szpitale powiatowe. ZOL-e funkcjonują w ich strukturach. W mojej ocenie to model optymalny. Jednostki świadczące usługi w zakresie opieki długoterminowej powinny być naturalną częścią tego typu jednostek - oceniała.

Jak podkreśliła, już tej chwili średni wiek pacjentów  szpitali EMC to 60+. Dlatego dostosowanie świadczonych usług do ich potrzeb jest wyzwaniem w codziennej pracy. I nie chodzi tylko o usługi stricte medyczne. Opieka nad pacjentem w starszym wieku wymaga również odpowiedniego podejścia ze strony personelu, innego sposobu przekazywania informacji.

- Zwykle myśląc o przygotowaniu placówek ochrony zdrowia do leczenia pacjentów w starszym wieku mamy skojarzenia związane z koniecznością tworzenia oddziałów geriatrycznych czy ZOL-i. Nasze doświadczenia wskazują, że powinno ono mieć znaczenie szerszy zasięg - podsumowała.

Większościowym akcjonariuszem EMC jest fundusz Penta, który kontroluje 70,6 proc. głosów na WZ spółki. Pakiet zapewniający 28,3 proc. głosów ma zaś TFI PZU. 

EMC Instytuty Medyczny miał w I półroczu 2015 r. 130,5 mln zł przychodów (o 6,4 proc. więcej rdr), 7,9 mln zł EBITDA (o 4,4 proc. więcej rdr), 1,2 mln zł zysku operacyjnego (o 7,5 proc. mniej rdr) i 1,4 mln zł straty netto (wobec 0,03 mln zł straty w I półroczu 2014 r.). W pierwszych sześciu miesiącach 2015 r. z kontraktów z NFZ pochodziło blisko 87 proc. przychodów grupy.

 Pod zarządzaniem EMC znajduje się 10 szpitali i 19 przychodni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.