
RYNEK OPIEKI
W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych do pozyskania jest bardzo dużo środków, które można wykorzystać zarówno na tzw. działania twarde oraz miękkie projekty związane z opieką lub wsparciem osób niesamodzielnych, w tym osób starszych - mówi Marzena Rudnicka, prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej.
- Nasz instytut jest m.in. w kontakcie z Urzędami Marszałkowskimi, identyfikuje, gdzie te pieniądze są i zaprasza przedsiębiorców do współpracy - wyjaśnia Marena Rudnicka w rozmowie z Polskim Radiem.
Jak wiadomo, potencjał srebrnej gospodarki jest ogromny, głównie z powodów demograficznych i starzejącego się w szybkim tempie społeczeństwa.
Według Marzeny Rudnickiej ogromną szansą jest stworzenie prawdziwego partnerstwa publiczno-prywatnego, które potrafiłoby zagospodarować część obowiązków, które do tej pory spadały wyłącznie na publiczne instytucje. Mogłoby to z pewnością prowadzić do zdecydowanego polepszenia świadczonych usług np. w zakresie opieki stacjonarnej nad starszymi, niesamodzielnymi pacjentami.
Innym problemem jest spora szara strefa, która nadaje niedobrą opinię domom senioralnym. Złą opinię mają też domy pomocy społecznej.
- A po drugiej stronie są znakomite placówki, takie, jakie się widuje na Zachodzie. Trzeba więc było stworzyć taki system, by pokazać tym placówkom, które faktycznie świadczą dobrą jakość, że są sprawdzone przez jakiś podmiot zewnętrzny, by seniorzy i ich rodziny mieli świadomość wyboru - mówi prezes
Ten system to znak jakości OK Senior, stworzony przez Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej, który może okazać się pomocny przy ocenie produktów czy usług.
Więcej: www.polskieradio.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych