Prezes Lux Med: będziemy rozwijać usługi na rzecz starszych osób
Autor: KL/Rynek Seniora   25 czerwca 2015 10:10

Prezes Grupy Lux-Med Anna Rulkiewicz przyznaje, że firma myśli o rozwoju w kraju świadczeń na rzecz starszych osób i przewlekle chorych. Ale dodaje, że obecnie wyzwaniem pozostaje finansowanie tych usług. - Nie możemy opierać podobnych świadczeń wyłącznie na ofercie komercyjnej, a finansowanie publiczne nie jest wystarczające - zaznacza.

- Jesteśmy częścią międzynarodowej grupy Bupa, która ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu domów opieki na całym świecie - przede wszystkim w Wielkiej Brytanii i Australii. Te doświadczenia będą dla nas bardzo cenne, gdyż nasz skoordynowany model zintegrowanej opieki zdrowotnej zakłada również rozwój w obszarze opieki nad seniorami - mówi.

Jak informuje portal rynekseniora.pl Anna Rulkiewicz, obecnie ośrodek opiekuńczo-rehabilitacyjny Tabita w Konstancinie-Jeziornie to jedyna placówka nastawiona na świadczenia na rzecz starszych osób, przewlekle chorych lub wymagających okresowej rehabilitacji w zasobach Grupy, jednak wkrótce powinno się to zmienić.

Rozwijają rehabilitację neurologiczną
Z kolei jak podaje w informacji prasowej Grupa Lux Med, rosnąca populacja seniorów i niezadowalający przyrost demograficzny wymuszają rozwiązania, które z jednej strony będą otaczały opieką osoby starsze, a z drugiej wspierały możliwość długiej aktywności zawodowej i wydłużały czas samodzielności osób starszych. Jednym z nich jest rehabilitacja neurologiczna.

Ryzyko występowania udaru mózgu zwiększa się wraz z wiekiem. W Polsce udary mózgu stanowią trzecią co do częstości występowania przyczynę śmierci i pierwszą niepełnosprawności u osób po 50. roku życia. Prognozy dotyczące zapadalności na udary mózgu w kolejnych latach także są niekorzystne - zakłada się wzrost liczby zachorowań, m.in. ze względu na starzenie się społeczeństwa.

Szacuje się, że blisko połowa chorych, którzy przeżyją ostrą fazę udaru mózgu, nie jest w stanie samodzielnie wykonywać czynności dnia codziennego i zależy od pomocy innych osób . Warunkiem odzyskania sprawności i powrotu do zdrowia jest niezwłoczne rozpoczęcie rehabilitacji neurologicznej.

Ergoterapia za norweskie pieniądze
Na Mazowszu projekt, który pozwoli m.in. na wdrożenie innowacyjnej formy rehabilitacji - ergoterapii, zaczyna realizować Ośrodek Lux Med Tabita. W placówce wkrótce powstanie pracownia ergoterapii, gdzie pacjenci będą się rehabilitować poprzez pracę.

Praca ta dotyczy sfery samodzielności w wykonywaniu czynności codziennych jak prace domowe, higiena osobista. Ergoterapia jest metodą rehabilitacji, która jest nastawiona na efekt, pacjent nie tylko ćwiczy niesprawną kończynę, ale przede wszystkim umie wykonać konkretną czynność, jak np. samodzielne ubranie się, przygotowanie posiłku.

Projekt "Nowa jakość rehabilitacji neurologicznej oraz opieki długoterminowej w Ośrodku Tabita” jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach Programu PL 07 "Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych”.

Celem projektu jest zwiększenie dostępności do wysokiej jakości rehabilitacji neurologicznej dla osób po udarach mózgu i innych ostrych incydentach mózgowych oraz do świadczeń opieki długoterminowej.

Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny Lux Med Tabita posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług medycznych z zakresu rehabilitacji neurologicznej, ogólnoustrojowej i psychosomatycznej, realizowanych w trybie stacjonarnym i dziennym. Świadczenia są realizowane w ramach kontraktów z NFZ, ZUS oraz odpłatnie. W ramach Ośrodka funkcjonuje także Zakład Opiekuńczo-Leczniczy świadczący usługi z zakresu opieki długoterminowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.