Prezes Lux Med: rynek usług opiekuńczych niepewny dla inwestorów
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   19 kwietnia 2016 11:24

Według prezes Lux Med Anny Rulkiewicz wzrost rynku opieki długoterminowej seniorów w Polsce najbardziej hamuje niewystarczające wsparcie finansowe państwa. Barierą jest też niedostateczna zamożność społeczeństwa oraz brak odpowiednich kadr. - Rynek usług opiekuńczych i medycznych dla osób starszych jest dziś dla inwestorów bardzo niejasny i niepewny - twierdzi Rulkiewicz.

Rynek Seniora: - 7 kwietnia 2016 r. w państwa ośrodku Tabita w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą została otwarta pracownia ergoterapii, m.in. dla osób po udarach mózgu. Jakie jeszcze obszary usług opiekuńczych i medycznych dla osób starszych chce w najbliższym czasie rozwijać Grupa Lux Med?
Anna Rulkiewicz: - Tabita jest pierwszym tego typu ośrodkiem Lux Med, ale bardzo kompleksowym, bo oferuje zarówno pobyty opiekuńczo-lecznicze, rehabilitację, jak też typowe miejsca w domu seniora. Jednak najważniejsza jest dla nas działalność stricte medyczna.

Nie ukrywam, że już w roku 2015 myśleliśmy o nowym, podobnym ośrodku. Wstrzymuje nas jednak niepewna sytuacja na rynku, gdyż nadal trudno odpowiedzieć na pytanie, kto ma być „płatnikiem” za tego typu usługi.

- Może sam pacjent?
- Nie wydaje mi się, że Polska jest już na tyle zamożnym krajem, by obywateli było stać na płatności z własnej kieszeni. To jednak dość kosztowne, szczególnie jeśli osoba w podeszłym wieku potrzebuje tzw. zaplecza medycznego.

- Ale przecież Grupa Bupa, której Lux Med jest częścią, ma 700 ośrodków opieki na całym świecie. Nie chcą państwo skorzystać z tak olbrzymiego doświadczenia?
- Bardzo byśmy chcieli, ale nie mogę dzisiaj zachęcić Grupy Bupa do inwestycji w tak bardzo ryzykowny obszar polskiego rynku. I mówię o tej niepewności całościowo, zarówno w odniesieniu do usług opiekuńczych, jak i medycznych dla osób starszych. Na pewno ten rynek jest bardzo niejasny, niepewny, a dla każdego inwestora zwrot z inwestycji stoi pod znakiem zapytania.

- Co by się zatem musiało zmienić, by warto było inwestować?
- Jeżeli mamy inwestować w infrastrukturę i ją polepszać, oferować swój know-how, wiedzę, to warto byłoby mieć jakąkolwiek gwarancję finansowania i wsparcia ze strony państwa. Optuję za jakąś formą partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym rząd stawia konkretne warunki: co mamy budować, na jakich zasadach działać, rozlicza nas ze środków publicznych - ale w zamian stwarza stabilne warunki prawne i finansowe pozwalające te ośrodki utrzymać.

Oczywiście my takie ośrodki możemy budować bez pomocy państwa, ale wówczas rozwój będzie limitowany.

- Chodzi tylko o pieniądze?
- Są też inne problemy, ale generalnie chodzi o finanse - nakłady są zbyt małe, a społeczeństwo nie jest zbyt zamożne. Mamy też niewystarczającą ilość kadr medycznych czy opiekuńczych. Dlatego obecnie rozwijamy tylko jeden ośrodek tego typu. Gdybyśmy otworzyli drugi, muszę liczyć na pacjenta, który zapłaci za pobyt i usługi ze środków prywatnych, gdyż nie mam żadnej gwarancji, że NFZ da mi jakikolwiek kontrakt na opiekę długoterminową. Nie boimy się ani ludzi chorych, ani trudnych przypadków, ale chcemy mieć też partnerów, którzy nas wesprą. Dzisiaj tych partnerów nie ma.

- Rozumiem że taki ośrodek bez kontraktu z NFZ nie ma szans na rentowność?
- Nie. Powiem więcej - nawet gdy taki kontrakt jest, nie bylibyśmy w stanie prowadzić tak dużego i kompleksowego ośrodka bez oferty komercyjnej. Chociaż w przypadku innych zależy to od tego, jaki to ośrodek i jaki standard gwarantuje. My oferujemy bardzo duże bezpieczeństwo medyczne i wysoką jakość usług, więc musimy mieć na to znaczne środki. Inaczej też kosztuje pacjent, który jest w ogóle niezdolny do funkcjonowania.

- Gdyby się jednak państwo postanowili rozwijać, rozumiem że takie rejony działalności w ramach Tabity, jak rehabilitacja neurologiczna, usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne oraz dom seniora, posłużą jako model w ramach kolejnych ośrodków?
- Tak. Na pewno sytuacja się zmieni i nie mam wątpliwości, że państwo będzie musiało dofinansować ten obszar. Pytanie tylko, kiedy to się stanie.

- W 2050 r. co trzecia osoba w Polsce będzie miała powyżej 65 lat - może dopiero wtedy?
- Raczej wcześniej, gdyż czekając tak długo mielibyśmy olbrzymi problem do rozwiązania. Im wcześniej państwo zacznie walczyć ze skutkami starzenia się społeczeństwa, tym zastosowane mechanizmy będą mniej bolesne dla finansów. Wydatki państwa na ochronę zdrowia na poziomie ok. 4 proc. PKB rocznie przy tak dynamicznie starzejącym się społeczeństwie nie są w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb zdrowotnych.

- Według The 2015 Ageing Report wydatki na domy opieki dla osób starszych wzrosną z obecnych 0,8 proc. rocznie do, w zależności od scenariusza, 1,6-2,9 proc. PKB w 2060 r. Czy w ślad za tym - nadal dość silny w Polsce opór przed oddawaniem osób bliskich do takich miejsc - zmaleje?
- Wydaje mi się - i bardzo to podkreślam - że mentalność naszego społeczeństwa determinująca jak najdłuższą opiekę nad osobą starszą w domu, wśród najbliższych, jest piękną cechą i nie powinniśmy się tego wstydzić. Chciałabym, aby to zjawisko trwało jak najdłużej i pewnie w przyszłości to się jakoś szczególnie nie zmieni.

Na pewno będzie większa potrzeba opieki przez wyspecjalizowane ośrodki, ale nie taka, której przyczyną będzie gwałtowna zmiana mentalności całego społeczeństwa. Ten wzrost będzie raczej występował w obszarach, w których rodzina nie będzie już w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb starszej osoby, bo nie będzie miała w warunkach domowych odpowiednich możliwości.

Polacy też więcej podróżują, częściej zmieniają miejsce zamieszkania i w momencie, kiedy osoba bliska potrzebuje kompleksowej, całodobowej opieki na dłuższy okres - bo np. jest po udarze - muszą, a także coraz częściej chcą zapewnić jej lepszą alternatywę. W wielu przypadkach domowa opieka, nawet ze wsparciem pielęgniarki, nie wystarcza.

- A co z innymi usługami dla seniorów? Na początku 2016 r. zapowiadali państwo - przy okazji uruchomienia platformy telemedycznej - wdrożenie programu monitorowania stanu zdrowia pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi.
- Na pewno będziemy wchodzili za pomocą telemedycyny w coraz bliższy kontakt z pacjentem. Nie chcemy monitorować pacjenta tylko wtedy, gdy pojawi się w przychodni lub trafi do szpitala. Informatyzacja i telemedycyna są świetnym poszerzeniem opieki - zwiększa się wówczas bezpieczeństwo i wzrasta jakość tejże.

W przypadku osób starszych skupiamy się i będziemy się dalej rozwijać głównie w obszarze monitoringu, aby łatwiej i z dużą częstotliwością kontrolować parametry zdrowia seniorów. Przede wszystkim mam na myśli pacjentów onkologicznych, kardiologicznych, cukrzycowych.

Planujemy także rozwój zdalnych konsyliów medycznych dla lekarzy czy usług konsultacji przez internet dla pacjentów w całym spektrum wieku. 

- Lux Med oferuje obecnie trzy pakiety usług zdrowotnych dla seniorów - w ich ramach można korzystać z konsultacji ze specjalistami i wykonywać badania laboratoryjne. Czy planowane jest poszerzenie oferty usługowej z tego zakresu?
- Takich pakietów mamy bardzo dużo i są one bardzo różne. Nie wymagają tworzenia dodatkowej infrastruktury, więc kiedy tylko jest taka potrzeba, w ramach specjalistów których mamy, możemy szybko taką ofertę stworzyć i rozwijać. Czymś innym jest myślenie o inwestycjach związanych z budową infrastruktury.

- Pod marką Lux Med Ubezpieczenia grupa prowadzi działalność ubezpieczeniową. Oferta obejmuje ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania, kosztów leczenia szpitalnego, następstw nieszczęśliwych wypadków oraz leczenia ambulatoryjnego. Dlaczego nie mają państwo produktów z obszaru opieki długoterminowej, np. ubezpieczenia pielęgnacyjnego?
- Nie mamy, ponieważ jest w Polsce bariera świadomości w płaceniu za taki produkt. Składki trzeba odprowadzać wiele lat, systematycznie, nie wystarczy się ubezpieczyć w wieku 65 lat, lecz sporo, sporo wcześniej. Dlatego oferujemy proste pakiety, typowo medyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.