Prezes MEDI-system: mniej na leczenie szpitalne, więcej na opiekę długoterminową
Autor: Maria Krzos/Rynek Seniora   03 listopada 2015 16:52

Przy tym poziomie wydatków po stronie NFZ o wzroście liczby miejsc w opiece długoterminowej nie może być mowy (…). W interesie i pacjentów, i systemu byłoby przekształcenie części łóżek szpitalnych w łóżka opieki długoterminowej - mówi w rozmowie z portalem rynekseniora.pl Beata Leszczyńska, prezes MEDI-system.

Rynek Seniora:  - Firma MEDI-system istnieje na rynku od 14 lat. W jakim punkcie jest w tej chwili rynek opieki długoterminowej?
Beata Leszczyńska:
  - Przez te lata zapotrzebowanie na opiekę długoterminową systematycznie rosło. Należy się spodziewać, że w przyszłości ten wzrost będzie jeszcze większy, i co więcej, będzie przebiegał bardziej dynamicznie. Jako społeczeństwo żyjemy coraz dłużej, ale niestety, póki co nie idzie o w parze ze wzrostem liczby lat przeżytych w zdrowiu.

Dziś nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, że zapotrzebowanie na opiekę długoterminową będzie coraz większe. Dlatego moment, w którym w tej chwili jesteśmy, jest ważny nie tylko dla rynku opieki. To istotna chwila również z punktu widzenia całego społeczeństwa. Mamy już świadomość, że pewne zmiany zachodzą. Teraz musimy zacząć na nie reagować.

 - Co powinniśmy w takim razie zrobić?
- Główną barierą w rozwoju rynku opieki długoterminowej Polsce jest niedostateczna ilość środków przeznaczona na ten cel przez NFZ. W tej chwili bowiem to właśnie publiczny płatnik jest głównym źródłem finansowania tego typu świadczeń. Siła nabywcza rodzin i pacjentów jest w wprawdzie coraz większa, ale nadal niewystarczająca. W efekcie dla przeciętnego gospodarstwa domowego w Polsce cena za te usługi jest zbyt wysoka.

Tymczasem w budżecie NFZ na 2016 r. wzrost wydatków na ten cel jest praktycznie żaden, ponieważ te 1,7 proc. o których jest mowa w dokumencie wystarczy jedynie na pokrycie rosnących kosztów udzielania tych świadczeń, które już są zakontraktowane. Przy tym poziomie wydatków o wzroście liczby miejsc w opiece długoterminowej nie może być mowy. 

Reasumując: budżet jest stały, a potrzeby rosną. W efekcie mamy sytuację, w której przeciętna rodzina, której bliski jest niesamodzielny i która chciałaby skorzystać z ośrodka opieki długoterminowej finansowanego przez NFZ ma przed sobą od trzech miesięcy do około roku oczekiwana na miejsce w takiej placówce.

 - Na rynku pojawiają się jednak nowe podmioty świadczące tego typu usługi.
- Tak, ale bardzo często nie mają one nawet szansy na wzięcie udziału w konkursach NFZ, ponieważ są one ogłaszane w kilkuletnich odstępach. Nowy podmiot musi więc czekać. A kiedy już się doczeka, pojawia się problem tzw. punktów za kontynuację. To oznacza, że nowa placówka, nawet mając bardzo dobrą infrastrukturę, wyposażenie i personel w pełni odpowiadające wymaganiom, z założenia jest na gorszej pozycji punktacyjnej niż ośrodki, które ubiegają się o kontrakt po raz kolejny. Tym samym firmy inwestujące w nowe miejsca ponoszą ryzyko, że w ogóle nie wejdą do systemu. 

To jedna strona medalu. Druga przedstawia się następująco: sam wzrost liczby podmiotów ubiegających się o kontrakty z NFZ nie przełoży na wzrost liczby miejsc w opiece długoterminowej. Cały czas bowiem obracamy się w obrębie tej samej puli pieniędzy, które po prostu mogą być rozdzielone między większą liczbę podmiotów.

 - O ile powinno wzrosnąć finansowanie świadczeń, aby rynek zaczął w większym stopniu odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie?
- Wiele zależy od tego, do jakiego standardu chcemy dążyć. Gdybyśmy na przykład przyjęli za wzór rynek niemiecki, to musielibyśmy co najmniej potroić finansowanie. A i tak nie zbliżylibyśmy się do liczby łóżek, które tam są dostępne dla pacjentów.

Wydaje mi się jednak, że gdyby liczba miejsc w opiece długoterminowej za które płaci NFZ wzrosła o ok. 30 proc., dostępność tych świadczeń uległaby znacznej poprawie. Nie mam jednak złudzeń - taki wzrost musiałby być poprzedzony zwiększeniem budżetu całego NFZ.  

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.