Prezydent Sopotu nagrodził najlepsze opiekunki środowiskowe

RYNEK OPIEKI

Autor: DKX, MOPS w Sopocie/Rynek Seniora   25 listopada 2015 15:59


Prezydent Sopotu nagrodził najlepsze opiekunki środowiskowe Fot. MOPS w Sopocie

Już po raz szósty Prezydent Miasta Sopotu nagrodził najlepsze opiekunki środowiskowe, które opiekują się starszymi i niesamodzielnymi mieszkańcami Sopotu.

Plebiscyt „Opiekunka Środowiskowa Roku” to jedyne w Polsce wyróżnienie przyznawane opiekunkom w dowód uznania za ich pracę.

W tym roku do tytułu „Opiekunka Środowiskowa Roku” nominowanych zastało 9 opiekunek z 3 organizacji pozarządowych, którym samorząd zleca świadczenie usług opiekuńczych dla mieszkańców Sopotu. Kapituła nagrodziła z każdej organizacji jedną opiekunkę.

Tytuł „Opiekunka Środowiskowa Roku 2015” otrzymały: Pani Urszula Makowiecka (z Fundacji „Niesiemy Pomoc”), Pani Bożena Danek (z Polskiego Czerwonego Krzyża) oraz Pani Marzena Szuster (z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej). 

Przyznając to wyróżnienie organizatorzy chcą podnosić prestiż zawodu opiekunki środowiskowej, promować wysoką jakości ich pracy oraz zachęcić młodych ludzi do kształcenia się w tym pięknym ale trudnym zawodzie.

Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (np. sporządzanie lub dostarczanie posiłków), opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację (np. toaletę całego ciała, zapobieganie odleżynom) oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem (np. wychodzenie na spacery, pomoc w kontakcie z instytucjami np. ZUS). Obecnie z takiej formy wsparcia za pośrednictwem sopockiego MOPS-u korzysta ok. 260 osób. Usługi te świadczy ok. 90 osób zatrudnionych w trzech organizacjach pozarządowych.

Opiekunka Środowiskowa to na pewno zawód z przyszłością. Ze względu na starzenie się społeczeństwa zapotrzebowanie na opiekę sprawowaną w domu będzie rosło. W Sopocie już teraz 27% mieszkańców to osoby w wieku poprodukcyjnym (kobiety 60+, mężczyźni 65+). Miasto podejmuje od wielu lat różne działania na rzecz seniorów aby zapewnić im jak najlepszą jakość życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.