Problem z podwyżkami dla pielęgniarek w DPS-ach

RYNEK OPIEKI

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   07 grudnia 2015 11:33


Problem z podwyżkami dla pielęgniarek w DPS-ach MZ: podwyżki dla pielęgniarek w DPS-ach powinny zostać sfinansowane przez samorządy, głównie powiaty. Fot. PTWP Monika Kaczyńska

Rząd przerzuca odpowiedzialność za podwyżki dla pracujących w DPS–ach pielęgniarek w całości na samorządy - twierdzi Zarząd Związku Powiatów Polskich

Zawarte 23 września 2015 r. porozumienie (między organizacjami pielęgniarskimi a prezesem NFZ i ministrem zdrowia) ws. podwyżek dla pielęgniarek i położnych nie obejmuje tych, które są zatrudnione w Domach Pomocy Społecznej.

Dlatego - w ocenie resortu zdrowia -  takie same podwyżki dla tych pielęgniarek i położnych, powinny zostać sfinansowane przez samorządy, głównie powiaty. A to dlatego, że pracujące w samorządowych (powiatowych) DPS-ach pielęgniarki i położne, to pracownicy samorządowi opłacani z budżetów JST.

Resort wskazał także źródło, z którego samorządy mogą podwyżki te sfinansować. Jest to zwiększona na 2016 r. dotacja z budżetu państwa na dofinansowanie DPS-ów, która – po raz pierwszy od wielu lat - rośnie o 3-5 proc. w zależności od województwa.

- Traktujemy to jako przejaw skrajnego braku odpowiedzialności, braku wiedzy nt. stanu finansów powiatów, oraz ingerowanie w samodzielność jednostek samorządu terytorialnego - komentuje Ludwik Węgrzyn, prezes Związku Powiatów Polskich.

Zdaniem przedstawicieli ZPP, rozbudzanie nadziei pielęgniarek na otrzymanie w najbliższym czasie podwyżek, bez zapewnienia środków finansowych na ten cel i bez konsultacji z samorządami jako podmiotami prowadzącymi DPS-y, to przejaw braku partnerskiego podejścia do próby rozwiązania problemu.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.