Prof. Hrynkiewicz: prywatny sektor opieki okazał się bardzo szkodliwy
Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   04 lipca 2016 12:21

Prof. Józefa Hrynkiewicz, przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej, w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej stwierdziła, że nastawiony wyłącznie na zysk "wolny rynek w sektorze usług dla ludzi niesamodzielnych okazał się w Polsce po prostu szkodliwy".

Prof. Hrynkiewicz zauważa, że wraz ze starzeniem się pogarsza się sprawność fizyczna i psychiczna, a wówczas usługi opieki stają się bardzo drogie (np. osobiste usługi pielęgnacyjne). Według niej muszą one być organizowane głównie w sektorze publicznym, gdyż sektor prywatny, nastawiony wyłącznie na zysk, okazał się bardzo szkodliwy. 

"Niewłaściwie organizuje opiekę, o czym zaświadczają wręcz kryminalne nadużycia popełniane wobec podopiecznych, (co czasem ujawniają media)" - twierdzi na łamach DGP prof. Hrynkiewicz.

Zwraca uwagę, że dając uprawnienia fizjoterapeutom, zlikwidowano rehabilitację, ponieważ fizjoterapeuci nie są zdolni jej wykonać - ze względu na niski poziom ich kwalifikacji i brak przygotowania zawodowego.

Zdaniem przewodniczącej rady fizjoterapeuta może prowadzić zajęcia dla ludzi zdrowych, którzy chcą poprawić sylwetkę, sprawność, np. dla sportowców, zaś schorowanym ludziom w starszym wieku potrzebna jest pomoc lekarza.

Prof. Hrynkiewicz porusza w wywiadzie także kwestię wsparcia dla osób niesamodzielnych. Przypomina, że Niemcy rozwiązali ten problem przez wprowadzenie ubezpieczenia pielęgnacyjnego w 1995 r. Wysokość świadczenia uzależnia się od stopnia niesamodzielności i przyznaje się go osobie, która potrzebuje opieki - a nie opiekunowi.

Profesor zauważa, że w Polsce poszliśmy inną drogą - "pieniądze dajemy opiekunom, wprowadzając ich w ślepą uliczkę". Według niej to złe rozwiązanie, a świadczenie musi być skierowane do osoby potrzebującej opieki i przeznaczone wyłącznie na jej dostarczenie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR