Prof. Shlomo Noy do seniorów: badajmy się, ale nie panikujmy

RYNEK OPIEKI

Autor: MK/Rynek Seniora   26 czerwca 2015 14:18


Prof. Shlomo Noy do seniorów: badajmy się, ale nie panikujmy Prof. Shlomo Noy

Po sześćdziesiątce zapominanie jest naturalne. Obserwujmy siebie, badajmy, ale nie panikujmy. Z niektórymi dolegliwościami możemy walczyć, jednak główna idea polega na tym, aby to zaakceptować - mówi prof. Shlomo Noy, specjalista w zakresie geriatrii i współzałożyciel sieci centrów dla seniorów MD Nursing i Angel Care.

Kraje rozwinięte, w tym Polska, mają przed sobą trudne zadanie. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 r. jedna trzecia Polaków będzie w wieku 65 lat i więcej. Z jednej strony to wynik pozytywnego zjawiska - wydłuża się czas życia. Z drugiej jednak rodzi się mniej dzieci, a trudności gospodarcze narastają.

- Sam mam 62 lata i już właściwie należę do grupy 65+. Niedługo większy odsetek zachodniego społeczeństwa będzie w tym wieku. To wyzwanie na nowe czasy - mówi prof. Shlomo Noy. -Jednocześnie warto pamiętać, że szósta, siódma dekada życia jest najszczęśliwszym okresem ludzkiego życia - tak wynika z badań nad szczęściem.

Specjalista tłumaczy, że z wiekiem pewne zmiany fizjologiczne są nieuniknione, np. wiotczeje skóra, szybciej się męczymy, a także pogarsza się też pamięć. Nie jest to jednak równoznaczne z początkami demencji.

- Po sześćdziesiątce zapominanie jest naturalne. Obserwujmy siebie, badajmy, ale nie panikujmy. Z niektórymi dolegliwościami możemy walczyć, jednak główna idea polega na tym, aby to zaakceptować – mówi prof. Shlomo Noy. - Bądźmy aktywni, rozmawiajmy z ludźmi, a czeka nas satysfakcjonujące życie i szczęśliwe starzenie się - dodaje.

Czym właściwie jest szczęśliwe starzenie się? W Wielkiej Brytanii zapytano o to samych seniorów. Powstała lista czynników, które wpływają na poczucie szczęścia. Na pierwszym miejscu – zdrowie fizyczne, na drugim - sprawność intelektualną. Dalsze miejsca zajęła aktywność społeczna, finanse i sąsiedztwo.

Dobra wiadomość jest taka, że na pierwsze dwa czynniki można wpływać samemu, choć często są w tym pomocne choćby centra dla seniorów. Z kolei aktywność społeczna potrzebuje dużego wsparcia organizacji, klubów i centrów dla seniorów. Ich zadanie polega na zrzeszaniu osób starszych, które w ten sposób pozostaną aktywne i unikną samotności.

Uczenie się języka obcego chroni przed demencją
Prof. Shlomo Noy zauważa, że wiele problemów powodują nie czynniki zewnętrzne, ale sposób myślenia, do którego się przyzwyczailiśmy. - Należy rozwiać wiele mitów związanych z wiekiem. Na przykład nie jest tak, że w pewnym okresie życia potrzeby seksualne zanikają. Pozbądźmy się tego, seks jest zdrowy, daje poczucie bliskości i szczęścia – mówi prof. Shlomo Noy. – Należy się wciąż uczyć nowych rzeczy. Po sześćdziesiątce zalecamy uczyć się nowego języka. To dowiedzione naukowo działanie prewencyjne przed demencją.

Z badań opublikowanych w prestiżowym British Medical Journal wynika, że niepozorna gra w karty zmniejsza ryzyko demencji aż o 15 proc. Jak to się dzieje? Gra działa na dwa sposoby: pobudza umysł, a także wymusza aktywność społeczną.

Prof. Noy dodaje, że duże znaczenie ma również aktywność fizyczna. - Zalecamy 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo. Osoby, które nie są już tak sprawne, mogą podzielić to nawet na dziesięciominutowe sesje. Ważne, abyśmy się ruszali - mówi. - Regularne ćwiczenia przeciwdziałają także depresji, są nie mniej skuteczne od leków antydepresyjnych.

Żeby spełnić wszystkie warunki, które zagwarantują aktywne i szczęśliwe starzenie się, należy myśleć systemowo i podejmować kompleksowe działania. - Dlatego idea domów dla seniorów jest tak bardzo popularna w USA, krajach Europy Zachodniej czy Izraelu - mówi prof. Shlomo Noy.  

Prof. Shlomo Noy jest współzałożycielem MD Nursing oraz specjalistą w zakresie rehabilitacji geriatrycznej oraz zarządzania opieką zdrowotną. Jest prezesem Szpitala Rehabilitacyjnego Sheba oraz wiceprezesem R&D, Ośrodka Medycznego Sheba.

Pełni także funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej domu opieki społecznej Gilad Center, specjalizującego się w opiece nad osobami niepełnosprawnymi oraz pacjentami cierpiącymi na demencję. Jest naczelnym lekarzem sieci domów wraz z ośrodkami opieki dziennej opieki Keshet Aguda oraz dziekanem na Uniwersytecie Nauk o Zdrowiu Kirat Ono.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.