Prowadzący nielegalny dom opieki w Zgierzu aresztowany na 3 miesiące

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 października 2016 14:55


Prowadzący nielegalny dom opieki w Zgierzu aresztowany na 3 miesiące Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prowadzący Dom Schronienia w Zgierzu Marek N. trafi do aresztu na trzy miesiące - zdecydował w piątek (28 października) łódzki sąd. Poinformował o tym rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.

Mężczyzna podejrzany jest o znęcanie się nad podopiecznymi i narażenia pięciorga z nich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, oszustwo i usiłowanie oszustwa. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Wniosek o areszt skierowała do sądu w czwartek łódzka prokuratura okręgowa, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. W ocenie śledczych jedynie środek izolacyjny jest w stanie zabezpieczyć prawidłowy bieg postępowania, zwłaszcza ze względu na zachodzącą ze strony podejrzanego obawę matactwa i ukrywania się. Poza tym N. grozi surowa kara. Podejrzany był też wcześniej karany, w tym za przestępstwa oszustwa oraz społecznej szkodliwości czynów, jakie mu zarzucono.

W piatek sąd przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował N. na trzy miesiące.

Noclegownia z przewlekle chorymi
Śledztwo zostało wszczęte w połowie października w związku ze śmiercią czterech osób przewiezionych do szpitali z Domu Schronienia oraz osoby, która zmarła w tej placówce.

Jak ustalono, Dom Schronienia wpisany był do rejestru noclegowni. Jednak jego działalność sprowadzała się do stałej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i w podeszłym wieku. Prowadzona była bez zgody wojewody łódzkiego. Mimo braku możliwości zapewnienia właściwej opieki, zwłaszcza medycznej, przyjmowano tam osoby nieporadne, obłożnie chore, niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Zdaniem śledczych w placówce nie zapewniono niezbędnej opieki, warunków bytowych i sanitarnych, umieszczając podopiecznych w wieloosobowych, przeludnionych pomieszczeniach, bez należytej obsługi higienicznej, dbałości o zapewnienie odpowiedniego wyżywienia, utrzymanie czystości, mycie, zmianę pościeli, bielizny i ubrań, konsekwencją, czego było m.in. szerzenie się wszawicy i świerzbu.

Zarzuty znęcania się i narażenia życia
Podopiecznym nie zapewniono też koniecznej opieki medycznej, farmakologicznej i rehabilitacyjnej, adekwatnej do stwierdzanych schorzeń. Niejednokrotnie nie podawano wszystkich niezbędnych lekarstw i ignorowano informacje o krytycznym stanie zdrowia pensjonariuszy.

W środę zatrzymano N. usłyszał zarzut znęcania się nad 19 podopiecznymi i narażenia pięciorga z nich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz zarzut usiłowania oszustwa na szkodę Urzędu Gminy w Oporowie na kwotę 700 zł.

Dzień później śledczy postawili mu kolejny zarzut, tym razem dotyczący oszustwa na kwotę ponad 25 tys. zł dokonanego w 2012 roku, na szkodę jednego z podopiecznych placówki w Działach Czarnowskich (woj. mazowieckie), którą wówczas prowadził.

Jak informuje prokuratura podejrzany nie przyznał się do winy; złożył wyjaśnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR