Prywatne domy opieki chcą zarobić na niemieckich seniorach

RYNEK OPIEKI

Autor: dw.com/Rynek Seniora   27 lutego 2017 11:41


Prywatne domy opieki chcą zarobić na niemieckich seniorach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Starzejące się niemieckie społeczeństwo to świetny interes dla przedsiębiorczych Polaków - zauważa serwis Deutsche Welle. Dodaje, że działa już kilkanaście prywatnych ośrodków dla niemieckich seniorów.

Są m.in. w Zabełkowie na Śląsku, w Karpaczu i Szklarskiej Porębie, w Rokitnie na Ziemi Lubuskiej czy w Świnoujściu. W trakcie budowy jest kilka kolejnych.

Jak poinformował opiniotwórczy dziennik Die Welt, w 2016 r. 2,8 mln Niemców wymagało stałej opieki. Z badań wynika, że ze względu na niższe koszty co drugi Niemiec byłby gotów wysłać rodziców wymagających stałej opieki do domów seniora za granicę.

Prywatne ośrodki w Polsce, w opinii Michaela Burkharta, szefa działu agencji Healthcare & Pharma we Frankfurcie, ”spełniają warunki i zdają się być dobrą alternatywą dla niemieckiego systemu opieki”.

Decyzja wysłania rodziców lub najbliższych krewnych do polskich domów opieki nie jest łatwa i wymaga determinacji. Jest ona bowiem też negatywnie oceniana przez niemiecką opinię publiczną. Niepochlebnie o nowym trendzie wypowiadają się także niemieckie organizacje lobbystyczne z branży opiekuńczej, obawiające się polskiej konkurencji.

- Niebagatelną rolę odgrywa również lęk przed nieznanym i zbyt mała wiedza na temat możliwości opieki w Polsce - twierdzi Jakub Granat, prezes firmy Proaltum, do której należy jeden z ośrodków.

Dodaje, że atutem polskich ośrodków są m.in. zasoby ludzkie w postaci pielęgniarek oraz opiekunek, które pracowały w Niemczech i zdobywały tam doświadczenia zawodowe, uczyły się mówić po niemiecku i są cenione przez niemieckich klientów.

Czytaj: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR