Prywatne domy opieki: Helsińska Fundacja Praw Człowieka chce więcej kontroli

RYNEK OPIEKI

Autor: HFPC/Rynek Seniora   04 maja 2016 13:26


Prywatne domy opieki: Helsińska Fundacja Praw Człowieka chce więcej kontroli Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, ze względu na bardzo wysokie ryzyko naruszeń praw człowieka w prywatnych zakładach opiekuńczych, jak i dotychczasowy brak efektywnego publicznego nadzoru nad ich działalnością, kontrole w takich jednostkach powinny być traktowane priorytetowo.

W kwietniu 2016 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka podjęła cztery interwencje, w których wskazała na konieczność objęcia efektywnym nadzorem publicznym prywatnych zakładów opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub w podeszłym wieku.

- Zaapelowaliśmy o wzmożenie kontroli nad prywatnymi placówkami opieki po niepokojących doniesieniach medialnych oraz napływających do nas skargach związanych z funkcjonowaniem tych placówek - mówi Marcin Szwed, prawnik HFPC.

Pierwsza z interwencji podjętych przez HFPC dotyczyła umieszczenia w niejasnych okolicznościach starszej kobiety w domu opieki działającym na terenie woj. mazowieckiego. Zakład działa najprawdopodobniej bez stosownego zezwolenia wojewody, a tym samym może pozostawać poza prawem i poza nadzorem odpowiednich organów państwa.

- Z naszych informacji wynika, że do domu opieki przyjmowano osoby wbrew obowiązującym procedurom, podawano im przymusowo leki, a także mocno ograniczano kontakty ze światem zewnętrznym - mówi Marcin Szwed. HFPC wezwała wojewodę do niezwłocznego podjęcia czynności kontrolnych względem tej placówki.

Kolejne dwie interwencje zostały podjęte po emisji programu „Uwaga!” przez stację TVN, w którym przedstawiono liczne nadużycia, jakich dopuszczać miał się względem pacjentów dom opieki nad osobami chorymi na alzheimera w Trzciance (Mazowieckie). W wystąpieniach do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej oraz wojewody mazowieckiego HFPC zwróciła uwagę na konieczność objęcia efektywnym systemem kontroli wszystkich prywatnych zakładów opieki nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i starszymi.

- W naszych wystąpieniach przedstawiliśmy m.in. polskie i międzynarodowe standardy w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego wobec pacjentów instytucji psychiatrycznych i podkreśliliśmy, że zarówno z polskiej konstytucji jak i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wynika konieczność ochrony przez władze publiczne osób znajdujących się w prywatnych jednostkach tego rodzaju przed naruszeniami praw człowieka - tłumaczy Marcin Szwed.

Ostatnia z interwencji została skierowana do Rzecznika Praw Obywatelskich i dyrektora Krajowego Mechanizmu Prewencji. HFPC zaapelowała w niej o objęcie przez Krajowy Mechanizm Prewencji prywatnych zakładów opieki programem wizytacji.

- Naszym zdaniem Krajowy Mechanizm Prewencji jest uprawniony do kontroli nie tylko placówek publicznych, ale i prywatnych, skoro także w tych drugich mogą przebywać osoby wbrew własnej woli np. całkowicie ubezwłasnowolnione - mówi Katarzyna Wiśniewska, prawniczka HFPC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR