Przemoc w domach pomocy społecznej. Czy to jednostkowe przypadki?

RYNEK OPIEKI

Autor: tvn24.pl/Rynek Seniora   07 września 2016 13:52


Przemoc w domach pomocy społecznej. Czy to jednostkowe przypadki? Przyczyn agresji w domach pomocy społecznej może być bardzo wiele. Fot. glasseyes view/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Nie ma podstaw, by twierdzić, że w każdym albo w większości domów pomocy społecznej opiekunowie dręczą mieszkańców. Ale kolejne ujawnione przypadki dają powody do zaniepokojenia - opisuje portal tvn24.pl.

Według tvn24.pl przemoc zaczyna się od "tykania" podopiecznych przez pracowników, a kończy na popychaniu, biciu, wiązaniu i głodzeniu. Pomiędzy tymi zachowaniami są wyzwiska, wulgaryzmy, krzyki, pozbawianie kieszonkowego, zmuszanie do snu bądź jego odmawianie lub inne formy niegodnego obchodzenia się z podopiecznymi (np. mycie wszystkich jedną myjką).

Zdaniem tvn24.pl, opiekunów nie łączy z DPS-ami więź emocjonalna, ale stosunek pracy. Są to miejsca zamknięte dla postronnych, z wewnętrznymi regulaminami. 

Zgodnie z opinią Mariusza Sobkowiaka, autora publikacji  "Przemoc instytucjonalna w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej", agresji w DPS-ach sprzyja podporządkowanie podopiecznych pracownikom i urzędnikom, nierówność sił i zależność mieszkańców od ich opiekunów.

Według kierownik pogotowia dla ofiar przemocy "Niebieska Linia" Renaty Durdy przypadki agresji w DPS-ach spowodowane są olbrzymią frustracją wśród pracowników, która wynika z bardzo niskich płac, napiętych stosunków z przełożonymi, problemów osobistych i ogromnego obciążenia psychicznego. 

- Wojewoda ma prawo skontrolować dom pomocy społecznej z 7-dniowym wyprzedzeniem. Nikomu się jeszcze nie udało w tych kontrolach ustalić nieprawidłowości - ubolewał  podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w maju 2016 r. Jacek Szczerbiński, dyrektor Departamentu Pracy, Spraw Społecznych i Rodziny NIK. 

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z końca 2014 r. w Polsce działa 781 DPS-ów, w których mieszka prawie 77 tys. osób, a pracuje niemal 55 tys.

Więcej: www.tvn24.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.