Przepisy dot. przymusowego kierowania do DPS do poprawki?

RYNEK OPIEKI

Autor: BM/Rynek Seniora   19 grudnia 2014 13:38


Przepisy dot. przymusowego kierowania do DPS do poprawki?

Sąd powinien okresowo weryfikować decyzję o obligatoryjności pobytu w domu pomocy społecznej - przekonują eksperci.

Taki postulat to efekt wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności w domu opieki społecznej.

Sąd Rejonowy w Żarach (Lubuskie) umieścił tam poszkodowaną w 2008 r. na wniosek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, uzasadniając to zaburzeniami psychicznymi i jej zachowaniem.

W 2009 r. kobieta wielokrotnie próbowała zmienić decyzję sądu. W końcu poskarżyła się do ETPC. Ten orzekł, że doszło do naruszenia standardów konwencyjnych w zakresie legalnego pozbawienia wolności.

Wydał wyrok przeciwko Polsce, stwierdzając, że doszło do naruszenia praw kobiety i przyznał jej 6 tys. euro zadośćuczynienia za doznaną szkodę niematerialną.

Jak wyglądają regulacje krajowe dotyczące przymusowego umieszczenia w domach pomocy społecznej?

Główną przesłanką umieszczenia osoby w domu pomocy społecznej jest zazwyczaj to, że dana osoba nie może samodzielnie funkcjonować we własnym otoczeniu, z powodu choroby, niedołężności, braku całodobowej opieki ze strony najbliższych.

Zagrożenie życia i zdrowia
- Jeśli ta osoba jest ubezwłasnowolniona, to sąd wyznacza jej opiekuna prawnego i to on wnioskuje o umieszczenie w DPS. Może się to też odbyć na wniosek zainteresowanej osoby, ale także bez jej zgody - nawet w przypadku braku ubezwłasnowolnienia - wyjaśnia Maciej Hasik, rzecznik prasowy MOPS-u w Częstochowie.

- Sąd wydaje takie postanowienie, kiedy życie, zdrowie zainteresowanej osoby i bezpieczeństwo jej otoczenia jest zagrożone. Taką sytuację mieliśmy w tym roku w przypadku jednej z podopiecznych w Częstochowie - dodaje.

Zdaniem prawników wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pokazuje, że regulacje krajowe dotyczące umieszczenia w domach pomocy społecznej wymagają pilnej zmiany.

Obecnie Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) przygotowuje opinię na temat rządowych zmian dotyczących domów pomocy społecznej, w której przedstawia bardziej szczegółowe i kompleksowe wnioski.

- Ten wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka powinien skłonić rząd do zmiany regulacji dotyczących kontroli konieczności pobytu w domach pomocy społecznej - wyjaśnia portalowi rynekseniora.pl mec. Katarzyna Wiśniewska z HFPC.

Jak przytacza, w ocenie Trybunału obecne przepisy nie przewidują obowiązku okresowej oceny aktualności przesłanek, decydujących o umieszczeniu w tego typu placówce, co prowadzi do naruszenia wymogów konwencyjnych.

- W celu zapewnienia zgodności krajowych regulacji ze standardami strasburskimi obecne regulacje powinny zostać zmienione w tym kierunku i zobowiązywać sąd do weryfikacji decyzji o obligatoryjności pobytu w domu pomocy społecznej - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.