Przybywa zwolenników eutanazji, ale nie w Polsce

RYNEK OPIEKI

Autor: KL,Pch24.pl/Rynek Seniora   08 kwietnia 2016 15:05


Przybywa zwolenników eutanazji, ale nie w Polsce W opinii ekspertów Polska jednak nie jest jeszcze gotowa na debatę dotycząca eutanazji. Fot. Shutterstock

Prawo regulujące tzw. wspomagane samobójstwo za dwa miesiące zacznie obowiązywać w Kanadzie. Podobne prawo obowiązuje już w niektórych stanach USA. Zwolennicy eutanazji przybieraja na sile w  Holandii i Belgii.  Debatę dotycząca legalizacji eutanacji wprowadza także liberalne środowisko katolickie.

Jak informuje portal Pch24.pl liberalne środowiska katolickie próbują przekonać opinię publiczną, że kapłan nie ma prawa odmówić ostatnich sakramentów i pogrzebu katolickiego osobie, która wcześniej zadeklaruje i wyzna na spowiedzi, że zamierza się zabić.

Mimo, że sprawa jest oczywista z punktu widzenia nauczania Kościoła, niektóre środowiska z nim związane apelują, by tak jak w przypadku rozwodników, kwestie te były osądzane przez kapłana indywidualnie, po uprzedniej rozmowie z osobą, która chce się poddać eutanazji.

Zakorzeniona niechęć
W opinii ekspertów Polska jednak nie jest jeszcze gotowa na debatę dotycząca eutanazji.  

Profesor Paweł Łuków, etyk z Uniwersytetu Warszawskiego, mówił nam wcześniej, że jest przekonany, iż w Polsce jeszcze długo nie będzie możliwa merytoryczna debata dotycząca prawa człowieka do rozporządzania swoim losem. 

Powód? - W naszym społeczeństwie niechęć do jakichkolwiek form eutanazji jest zakorzeniona od czasów wojny. Praktycznie zagadnienie to jest pomijane w przestrzeni publicznej.

Etyk zwraca uwagę, że kolejny problem, jaki z pewnością pojawi się przy okazji dyskusji o wspomaganym samobójstwie, to kwestia oceny czy dana osoba - pamiętając, że mówimy o śmiertelnie chorych - jest zdolna skorzystać z pełną odpowiedzialnością ze swych uprawnień.

- Jak zdobyć przekonanie, że wybór śmierci jest decyzją świadomą, a nie wynikiem przygnębienia, bólu etc. I kto miałby o tym rozstrzygać? - dodaje profesor.

Decyduje sumienie lekarza
W podobnym tonie wypowiadał się dla nas dr Jerzy Jarosz, współzałożyciel Fundacji Hospicjum Onkologiczne im. Św. Krzysztofa w Warszawie, ekspert WHO do spraw opieki paliatywnej.

Zaznaczał, że w Polsce eutanazja nie jest akceptowalna zarówno przez społeczeństwo, jak i w środowisku medycznym. I tu nie ma w zasadzie różnicy, czy mówimy o eutanazji jako takiej, czy wspomaganym samobójstwie.  

- W efekcie brakuje nam jednoznacznych przepisów regulujących takie kwestie jak testament życia, zasady stosowania sedacji terminalnej czy uporczywa terapia. Tym samym o końcowym losie pacjenta często musi zdecydować sumienie danego lekarza - komentował i przyznał, że nasi lekarze jednak  są pytani przez pacjentów o to, jak mogą zakończyć swoje życie.

Czym jest samobójstwo w asyście lekarza? Chodzi o sytuację, kiedy osoba popełnia samobójstwo dzięki wyposażeniu, urządzeniom czy lekom, które uzyskuje od lekarza. Różnica między eutanazją a samobójstwem w asyście lekarza polega na tym, że w pierwszym wypadku śmierć jest spowodowana przez lekarza (lub inną wskazaną osobę), a w drugim przez samego chorego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.