Radom rozpoczął realizację rządowego programu Senior-WIGOR

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 października 2015 08:53


Radom rozpoczął realizację rządowego programu Senior-WIGOR Radom rozpoczął nabór do pierwszego w mieście domy Senior-WIGOR. Fot. Archiwum

Radom przystąpił do realizacji rządowego programu Senior-WIGOR. W poniedziałek (12 października) rozpoczął się nabór do pierwszego w mieście dziennego domu pobytu dla osób starszych. Placówka ma być otwarta w przyszłym tygodniu.

Z placówki korzystać będą mogli nieaktywni zawodowo mieszkańcy Radomia, którzy ukończyli 60 lat. - Demografia jest nieubłagana. W Radomiu jest coraz więcej seniorów, a my jako ludzie w średnim wieku czujemy się zobowiązani do prowadzenia polityki senioralnej korzystnej dla radomskich seniorów  powiedział na konferencji prasowej prezydent miasta Radosław Witkowski, ogłaszając nabór do dziennego domu pobytu dla osób starszych.

Na uruchomienie działalności miasto otrzymało prawie 267 tys. zł z rządowego programu Senior-WIGOR. - Seniorzy korzystać będą z oferty pozwalającej na aktywne spędzenie czasu; m.in. z zajęć kulturalno-edukacyjnych i warsztatów terapeutycznych - powiedziała wiceprezydent Radomia Anna Białkowska. Dodała, że uczestnicy będą mieć zapewnioną pomoc psychologa i pracownika socjalnego. Podczas pobytu w placówce otrzymają gorący posiłek.

Wysokość opłaty za pobyt jest uzależniona od sytuacji finansowej seniora. Osoby o najniższych dochodach nie ponoszą żadnych kosztów, pozostali płacą miesięcznie od 150 do 300 zł.

Prace remontowe w budynku przy ul. Rwańskiej, gdzie mieścić się będzie Dzienny Dom Senior-WIGOR, dobiegają końca. Otwarcie zaplanowano na 21 października. Miasto przygotowało 30 miejsc. - Ta inicjatywa cieszy się już dużym zainteresowaniem. Jeśli będzie dużo zgłoszeń, to w 2016 r. odważnie podejmiemy decyzję o stworzeniu kolejnej takiej placówki - zapowiedział prezydent miasta. 

Senior-WIGOR to rządowy program przewidujący budowę sieci dziennych domów pobytu dla osób starszych. Budżet projektu wynosi 370 mln zł do 2020 r. W 2015 r. powstanie 113 dziennych domów ze średnią liczbą 20 miejsc. W placówkach znajdą się m.in. pomieszczenia do wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu. Będzie również biblioteka, sprzęt RTV i dostęp do internetu. Seniorzy będą też mieli zapewniony ciepły posiłek.

Ministerstwo zdrowia ogłosiło w lipcu konkurs na tworzenie i prowadzenie dziennych domów opieki medycznej dla osób niesamodzielnych, w tym zwłaszcza starszych. Mają być to miejsca, gdzie możliwa będzie rehabilitacja i specjalistyczna opieka medyczna w warunkach zbliżonych do domowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.