Rafalska pisze do wojewodów ws. opieki nad osobami starszymi

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 sierpnia 2018 09:35


Rafalska pisze do wojewodów ws. opieki nad osobami starszymi Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z ogromnym niepokojem i troską przyjęłam informację NIK na temat usług opiekuńczych świadczonych osobom starszym w miejscu zamieszkania; wynika z niej, że wiele gmin nie realizuje tego zadania - podkreśliła minister RPiPS Elżbieta Rafalska w piśmie do wojewodów.

Z opublikowanego w tym roku raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że prawie 20 procent gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki, mimo że należy to do ich obowiązków.

W odpowiedzi na raport NIK minister rodziny pracy i polityki społecznej zwróciła się do przedstawicieli samorządów o podjęcie pilnych działań w celu lepszej diagnozy środowiska lokalnego, określenia faktycznych potrzeb, w szczególności w zakresie świadczenia usług opiekuńczych, oraz rozpoczęcie realizacji tego zadania.

Rafalska podkreśliła, że raport NIK potwierdziły także badania jednorazowe przeprowadzone w latach 2017 i 2018 roku przez ministerstwo w Centralnej Aplikacji Statystycznej.

- Na ich podstawie ustalono, że od 2015 roku liczba gmin nierealizujących usług opiekuńczych spadła z 470 w roku 2015 do 376 w roku 2017, co należy ocenić pozytywnie. Tym niemniej w dalszym ciągu 15 proc. ogólnej liczby gmin Polsce ich nie realizuje, z czego 370 to gminy do 60 tys. mieszkańców, a aż 369 to gminy do 20 tys. mieszkańców - zaznaczyła minister.

Podkreśliła, że usługi opiekuńcze są jedną z najtańszych form wsparcia osób i rodzin. Jak dodała, umożliwia to także osobom wymagającym tej formy pomocy pozostanie w środowisku lokalnym, zamiast kierowania ich do domów pomocy społecznej.

Rafalska przypomniała samorządom o możliwości aplikowania o pieniądze z programu "Opieka 75 plus". Program ma na celu zwiększenie dostępności usług opiekuńczych i usług specjalistycznych dla osób samotnych w wieku 75 lat i więcej, które mieszkają w gminach do 60 tys. mieszkańców.

Szefowa MRPiPS poinformowała, że w tym roku wnioski o udział w programie zgłosiły 454 gminy. Zaznaczyła, że pieniądze na dofinansowanie zadań w ramach programu pozwalają na przystąpienie do niego większej liczby gmin.

NIK w swoim raporcie przypomniała, że usługi opiekuńcze świadczone osobom starszym w miejscu zamieszkania - zgodnie z definicją ustawową - powinny obejmować pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację i w miarę możliwości kontakty z otoczeniem. Usługi kierowane są do osób samotnych, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych.

Chodzi także o zwiększenie szansy na pozostanie w środowisku zamieszkania i opóźnienie momentu, w którym jest konieczne zapewnienie stałej opieki instytucjonalnej. Usługi opiekuńcze świadczone w miejscu zamieszkania to bowiem forma bardziej przyjazna seniorom niż pobyt w domach całodobowej opieki. Są one także aż czterokrotnie tańsze od pobytu w domach pomocy społecznej.

Izba zauważa, że problemem jest m.in. to, iż większość skontrolowanych samorządów nie miała rozeznania w sytuacji i potrzebach osób starszych. Część nie potrafiła nawet określić, ilu seniorów żyje na ich terenie.

Z raportu wynika, że część seniorów mogła nie otrzymać wsparcia, bo po prostu nie wiedziała o takiej możliwości. W większości przypadków informacje o możliwości uzyskania pomocy zamieszczano na stronach internetowych ośrodków lub urzędów miast, w BIP czy na tablicach ogłoszeń w siedzibach tych jednostek. Izba zaznaczyła, że "taki sposób informowania podopiecznych, którzy są osobami starszymi i często nie korzystają z nowoczesnych technik komunikowania się, a nierzadko są też niesprawni ruchowo, może nie być skuteczny".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR