Raport: koszty i jakość opieki długoterminowej w Czechach

RYNEK OPIEKI

Autor: DKX/Rynek Seniora   15 października 2014 15:22


Raport: koszty i jakość opieki długoterminowej w Czechach Fot. Fotolia

Usługi opieki długoterminowej w Czechach świadczą podmioty opieki zdrowotnej i społecznej. Niestety brakuje kompleksowych rozwiązań ustawowych, które definiowałyby opiekę długoterminową w odniesieniu do kwestii zarówno zdrowotnych, jak i społecznych - opisuje dr Jirí Horecký, członek Rady Europejskiego Stowarzyszenia Opieki Długoterminowej nad Osobami Starszymi.

Ma to swoje odzwierciedlenie w systemie finansowania i skutkuje zróżnicowaniem możliwości, dostępności i oceny jakości usług świadczonych przez te dwa systemy. Z kolei korzystający z tego rodzaju opieki potrzebują pomocy w obu tych sferach. Podejmowano próby rozwiązania tego problemu poprzez przyjęcie ustawy o opiece długoterminowej – obydwa ministerstwa (Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Zdrowia) do niedawna pracowały nad nowym projektem, jednak z uwagi na obecną sytuację polityczną w Czechach te prace przerwano, a ich ponowne podjęcie będzie możliwe dopiero w przyszłym roku.

Opieka długoterminowa ma dwa komponenty: zdrowotny i społeczny. Drugi podział dotyczy miejsca świadczenia usług, wedle którego opieka ta może być stacjonarna lub ambulatoryjna.

[W Czechach opieka ambulatoryjna oznacza pomoc udzielaną w ciągu dnia poza miejscem zamieszkania pacjenta. Pomoc udzielana w miejscu zamieszkania jest określana mianem
"terénní”, które oznacza pracę w terenie. W sektorze zdrowotnym używa się terminu „pomoc domowa”.]

Opieka zdrowotna
- W systemie opieki zdrowotnej, opieka stacjonarna jest sprawowana w szpitalnych oddziałach specjalistycznych4 nazywanych oddziałami dla przewlekle chorych. Okres pobytu pacjenta w tych placówkach jest często ograniczony i nie powinien przekraczać trzech miesięcy. Całkowita liczba łóżek na tych oddziałach wynosi około 11 4005. Ponadto jest jeszcze około 15 000 łóżek szpitalnych zajmowanych przez osoby przyjęte w ramach hospitalizacji z tzw. ukrytych powodów społecznych.

- Ambulatoryjna część usług zdrowotnych jest świadczona w miejscu zamieszkania. W roku 2010 istniało 464 podmiotów świadczących pomoc w domach. W 2011 roku z tego rodzaju pomocy korzystało 8 700 pacjentów.

Opieka społeczna
Domy pomocy społecznej, w Czechach znane pod nazwą domów opieki nad osobami starszymi ("Domov pro seniory”), mają do dyspozycji w sumie 37 000 łóżek. Trzeba jednak dodać, że bynajmniej nie wszystkie należałoby zaliczyć do kategorii opieki długoterminowej (wedle szacunków odsetek ten nie przekracza 25 %). Do 2007 roku dyrektorzy tego typu ośrodków chętniej przyjmowali osoby z większym stopniem niezależności, a zatem wymagające mniej opieki.

Istnieją także domy pomocy o specjalnym charakterze (dla osób z demencją, zaburzeniami psychicznymi itp., nazywane po czesku „Domov se zvláštním režimem”), które dysponują liczbą 9 700 łóżek.

Finansowanie pomocy społecznej
System finansowania pomocy społecznej w Czechach uległ poważnym zmianom w 2007 roku. Zmiany te dotyczyły nie tylko finansowania instytucji i organizacji, ale również korzystających z usług. Najistotniejszą zmianą było wprowadzenie zasiłków pielęgnacyjnych mające na celu umożliwienie dokonania własnego wyboru odnośnie zakresu usług i ich dostarczyciela.

Nowy system finansowania pomocy społecznej oparto na dwóch zasadach:

- zasada równego dostępu (te same możliwości i dostęp do środków finansowania dla instytucji świadczących pomoc społeczną niezależnie od jej typu i innych czynników)
- zasada wolnego wyboru dla użytkowników (korzystanie z zasiłku pielęgnacyjnego umożliwia dokonanie samodzielnego wyboru instytucji świadczącej pomoc społeczną)

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.