Recepty: nowe uprawnienia ułatwią pielęgniarkom opiekę nad przewlekle chorymi
Autor: KL/Rynek Seniora   13 lipca 2015 12:39

Od stycznia 2016 r. pielęgniarki i położne z tytułem magistra zyskają prawo ordynowania i przepisywania określonych leków. Przyjęte rozwiązania dadzą pielęgniarkom i położnym nowe uprawnienia, szczególnie pomocne w opiece nad przewlekle chorymi i starszymi pacjentami, ale też i nowe obowiązki - mówi Anna Wonaszek, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.

To pielęgniarki dziś głównie otaczają opieką pacjentów przewlekle chorych, leżących czy w zaawansowanym wieku.

- I w tym przypadku uzyskanie prawa do wypisywania recept na pewne leki i tzw. pomoce lecznicze - m.in. pieluchomajtki - zdecydowanie ułatwi realizowane świadczeń przy takich chorych. To wiele rzeczy przyśpieszy, pacjent będzie zadbany i nie będzie musiał czekać w kolejce po receptę - komentuje Anna Wonaszek.

Na całym świecie rozszerza się kompetencje i kwalifikacje pielęgniarek.  - Bardzo dobrze, że w końcu to dzieje się i u nas. Chociaż  należy podkreślić, że rozwiązanie to nie jest pozbawione pewnych zastrzeżeń - zaznacza. 

Jej zdaniem rodzi się obawa, czy nowe uprawnienia w tym zakresie faktycznie nie sprowadzą pielęgniarek do roli sekretarek medycznych, które jakiś czas temu zniknęły z lecznic i ich obowiązki powoli przekazuje się pielęgniarkom. 

- Wypisywanie recept przysporzy pielęgniarkom też dodatkowej pracy biurokratycznej, a i teraz wymóg wypełniania kolejnych papierów zajmuje im sporo czasu.  A trzeba pamiętać, że pielęgniarek jest już za mało, coraz częściej brakuje im czasu, żeby całościowo zająć się pacjentem, a zapotrzebowanie na ich świadczenia dynamicznie rosną - wyjaśnia przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku.

- Pewne jest to, że nie poradzimy sobie ze zwiększonym zakresem obowiązków bez wzrostu liczebności personelu pielęgniarskiego. Już teraz pielęgniarka ma za dużo obowiązków, a pacjentem zajmuje się w pośpiechu - dodaje.

Anna Wonaszek podkreśla też, że wypisując receptę pielęgniarki będą brały na siebie olbrzymią odpowiedzialność.

- Chociaż nasze środowisko ma ogromną wiedzę i jest dobrze przygotowane również w zakresie farmakologii, to teraz będzie musiało się wykazać dodatkową wiedzą. Pielęgniarka wypisując receptę, musi wiedzieć np. jak postępować w przypadku niepożądanych działań leku, gdzie takie przypadki zgłaszać. Niestety nikt, przygotowując nowe uprawnienia dla naszego środowiska, nie pomyślał o szkoleniach, które przygotowałyby do tego zadania - mówi.

Efekt może być taki, że część pielęgniarek nie będzie chciała korzystać z nowych możliwości. - Szczególnie mając w pamięci sytuacje, gdy do odpowiedzialności finansowej pociągano lekarzy za pewne nieprawidłowości przy wypisywaniu recept.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.