Reforma systemu opieki pielęgnacyjnej w Niemczech. Zmienią się zasady i wysokość składki

RYNEK OPIEKI

Autor: www.dw.com/Rynek Seniora   13 sierpnia 2015 11:01


Reforma systemu opieki pielęgnacyjnej w Niemczech. Zmienią się zasady i wysokość składki Niemckie władze uchwaliłt reformę systemu opieki pielęgnacyjnej. Fot. Fotolia

Niemcy wprowadzają w życie reformę systemu opieki pielęgnacyjnej. Nowe przepisy zmieniają obowiązujące do tej pory kategorie niesamodzielności oraz zwiększają liczbę osób objętych ustawą.

Dotychczasowa ustawa pielęgnacyjna wyodrębniała trzy stopnie zaszeregowania osób niesamodzielnych życiowo wg zapotrzebowania na opiekę, oraz tzw. poziom zerowy.

O zakwalifikowaniu osoby do danej kategorii decydował czas potrzebny na podstawową opiekę. W nowej ustawie pielęgnacyjnej nakład czasu na opiekę nie ma kluczowego znaczenia. Teraz ocenie podlegać będzie samodzielność życiowa.

Dzięki temu świadczenia pielęgnacyjne otrzymają nie tylko osoby z trwałym upośledzeniem sprawności, ale także blisko pół miliona osób z demencją, które są na ogół sprawne fizycznie, a które dotychczas nie otrzymywały świadczeń pielęgnacyjnych w pierwszej fazie choroby.

Obecnie ze świadczeń tych korzysta w Niemczech 2,7 mln osób. Liczba ta wzrośnie do 3,2 mln, kiedy na początku 2016 r. zacznie obowiązywać pierwsza faza nowej ustawy. W całości wejdzie ona w życie w roku 2017. Reforma systemu opieki pielęgnacyjnej w Niemczech kosztować będzie 5 mld euro.

Od 2017 podwyższone zostaną składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne o 0,2 punkty procentowe. Obecnie składka wynosi 2,35 procent, zaś osoby bezdzietne płacą 2,6 proc. od zarobków brutto.

Więcej: www.dw.com      

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.