Resorty rodziny i zdrowia zapowiadają zmiany w systemie opieki nad seniorami

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 stycznia 2017 09:07


Resorty rodziny i zdrowia zapowiadają zmiany w systemie opieki nad seniorami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opracowanie nowych standardów jakości usług asystenckich i opiekuńczych na rzecz osób starszych, a także dookreślenie roli opiekuna medycznego w systemie opieki zdrowotnej zapowiedziały w środę (25 stycznia) na posiedzeniu sejmowej komisji polityki senioralnej przedstawicielki resortów rodziny oraz zdrowia.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że w 2017 r. opracuje nowe standardy usług opiekuńczych i asystenckich świadczonych na rzecz osób starszych o różnym stopniu niesamodzielności.

Najpierw określenie stopnia niesamodzielności
Jak wyjaśniła wiceminister Elżbieta Bojanowska, ministerstwo powoła specjalny zespół do określenia kryteriów i oceny stopnia niesamodzielności, ponieważ to właśnie stopień niesamodzielności podopiecznych będzie podstawą do opracowania nowych standardów usług dla osób starszych.

Dodała, że na podstawie tych kryteriów opracowane zostaną standardy usług asystenckich i opiekuńczych, w tym np. teleopieki.

- Wstępnie przyjęto trzy stopnie niesamodzielności i 14 standardów - w zależności od stopnia niesamodzielności będą to usługi asystenckie lub opiekuńcze - zaznaczyła Bojanowska.

Poinformowała też, że w ramach wypracowanego systemu zostaną przeprowadzone szkolenia dla instytucji świadczących usługi asystenckie i opiekuńcze, a następnie odbędzie się pilotaż tych usług.

- Chcemy ten pilotaż przeprowadzić w gminach o bardzo zróżnicowanych dochodach, tak, żeby w różnych warunkach przetestować nasze modele - zapowiedziała Bojanowska.

Nowa rola opiekuna medycznego
Dyrektor departamentu nauki i szkolnictwa wyższego w Ministerstwie Zdrowia Katarzyna Chmielowska mówiła, że chociaż rola opiekuna medycznego została określona w rozporządzeniu ministra zdrowia ws. świadczeń gwarantowanych w zakresie opieki długoterminowej, to wymaga ona dalszych uściśleń. Podkreśliła, że opiekunowie medyczni doskonale sprawdzają się w służbie zdrowia.

Jak zaznaczyła, ministerstwo zdaje sobie sprawę, że niektórzy opiekunowie medyczni są zatrudniani w zakładach opieki zdrowotnej na stanowiskach salowych i sanitariuszy, czyli poniżej swoich kwalifikacji, ale trwają prace nad dookreślaniem w kolejnych rozporządzeniach ich roli i miejsca w systemie opieki zdrowotnej. Powiedziała, że trwają też prace nad zmianą podstaw programowych kształcenia opiekunów medycznych.

Dodała, że zawód opiekuna medycznego jest zawodem nowym - wprowadzono go do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego w 2007 r. Ministerstwo szacuje, że na rynku polskim znajduje się w tej chwili 6 tys. osób z takim wykształceniem, natomiast w systemie ochrony zdrowia zatrudnionych jest 4 tys. opiekunów medycznych.

Chmielowska wyjaśniła, że osoby, które wykonują ten zawód zajmują się rozwiązywaniem i rozpoznawaniem problemów opiekuńczych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku, pomagają w zaspokojeniu potrzeb biopsychospołecznych, asystują pielęgniarce i innemu personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, przygotowują przybory stosowane podczas zabiegów pielęgnacyjno-opiekuńczych i współpracują z zespołem terapeutycznym i opiekuńczym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR