Roboty dla starszych i niepełnosprawnych staną się bardziej powszechne?

RYNEK OPIEKI

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   26 października 2016 13:56


Roboty dla starszych i niepełnosprawnych staną się bardziej powszechne? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Choć na rynku są już dostępne roboty o sporej funkcjonalności, to z powodu niskiej mocy obliczeniowej komputerów, na bazie których są zbudowane, nie radzą sobie ze spełnianiem różnorodnych potrzeb m.in. osób starszych czy niepełnosprawnych. Jednak inżynierowie z Politechniki Warszawskiej mają pomysł, jak zwiększyć możliwości operacyjne takich robotów.

Roboty mogą już podać kubek z herbatą, sprawdzić, czy kran jest zakręcony albo nawet "rozruszać" szare komórki - zadając pytania czy zagadki - zauważa PAP Nauka w Polsce. Jest jednak pewien problem - komputery znajdujące się w tych robotach są na tyle małe i powolne, że nie pomieszczą informacji o tym, jak wykonać tak wiele różnorodnych zadań.

Nad tym, jak zapewnić maksymalną funkcjonalność niewielkiemu robotowi, zastanawiali się badacze z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w ramach projektu RAPP (Robotic Applications for Delivering Smart User Empowering Applications). 

Celem projektu było stworzenie platformy programowej wspierającej tworzenie aplikacji dla bardziej uniwersalnych i funkcjonalnych robotów. Dzięki lepszemu rozumieniu intencji właściciela, roboty te będą mogły w większym stopniu pomagać osobom starszym i niepełnosprawnym.

Inżynierowie stworzyli oprogramowanie, które pozwoli współpracować takim elektronicznym pomocnikom z ludźmi. Człowiek będzie mógł ustnie zwrócić się do robota i powiedzieć mu, na czym polega zadanie (np. "sprawdź, czy drzwi są zamknięte"). Robot przesyła zapytanie do chmury obliczeniowej. Tam - na potężnych serwerach - wybierane jest oprogramowanie, którego można użyć w danej sytuacji. Zostaje ono przesłane robotowi, a robot je zainstaluje i uruchomi.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR