Robotyczny pies będzie opiekować się dziećmi i osobami starszymiPAP/Rynek Seniora - 23 stycznia 2019 13:48


Już niedługo robotyczny pies Aibo będzie mógł zdalnie monitorować zarówno dzieci jak i osoby starsze - zapowiedział w środę (23 stycznia) koncern Sony, który zaprojektował i wyprodukował urządzenie. Obserwacja prowadzona będzie dzięki kamerze w nosie elektronicznego pupila.

Robotyczny pies korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji (AI). Sony umożliwia użytkownikom dostęp do usługi AI Cloud. Pozwala ona Aibo wysyłać do serwerów firmy dane dotyczące dziennej aktywności. Koncern twierdzi, że pomaga to ukształtować charakter psa i pozwala jego właścicielowi pozostać w kontakcie z pupilem za pomocą połącznia Wi-Fi lub internetu LTE.

Od połowy lutego będzie można w Japonii zarejestrować do 10 twarzy i imion osób, a także dane dotyczące lokalizacji. Dzięki tym informacjom Aibo będzie mógł patrolować i doglądać wyznaczonych ludzi. Jego właściciele uzyskają natomiast dostęp do specjalnych raportów z przebiegu opieki.

Według danych Sony od lipca 2018 roku sprzedano 20 tys. egzemplarzy Aibo. W Japonii urządzenie kosztuje 198 tys. jenów (1,8 tys. dolarów). Za dostęp do trzyletniej usługi chmurowej należy zapłacić dodatkowe 90 tys. jenów.

Pierwsza wersja Aibo pojawiła się na rynku jeszcze w 1999 r., ale w 2006 wycofano ją ze sprzedaży.

Japoński producent elektroniki nie jest jedyną firmą, która wprowadza tego typu produkt. Jedną z nich jest amerykańska firma Anki, która na początku sierpnia 2018 roku zaprezentowała robota Vectora. Jego twórcy zakładają, że właściciele będą go traktować jak domowe zwierzę lub wykorzystają do gier czy zadawania mu pytań. Największą różnicą między Aibo i Vectorem jest cena - amerykański pupil kosztuje 250 dolarów.